Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kiełpin
2015, zdjęcie Ewa Wolniewicz
Miniatura KiełpinMiniatura Kiełpin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa Wolniewicz

Kiełpin

Województwo:lubuskie
Powiat:gorzowski
Gmina:Deszczno
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 187 z 16.03.1961

Stan obecny

Ruiny

Historia

Kolonia Kiełpin została założona jako osada folwarczna w roku 1778 r. przez Otto Reitzenstein, a w dwanaście lat później powstał pałac. Majątek pod koniec XVIII w. przeszedł w ręce rodziny von Waldow, którzy pozostali właścicielami pałacu do 1945 r. Po II wojnie światowej obiekt stał się własnością PGR, w latach 1950 ? 60 mieścił się w nim magazyn zboża, od 1963 r. obiekt nie użytkowany z czasem uległ dewastacji, zostały tylko fragmenty murów.

Opis

Pałac był jednopiętrowym budynkiem z wysokim podpiwniczeniem, użytkowym poddaszem, przykrytym dachem mansardowym. Z dwóch stron budynku rampy podjazdowe. W jedenastoosiowej elewacji od strony dziedzińca ryzalit zakończony ażurową, kamienną balustradą dachu zwieńczoną kamiennymi wazonami. W części środkowej wejście główne do pałacu. Od strony parku elewacja trzynastoosiowa, a na odcinku pięciu środkowych przybudówka. Ściany boczne dwukondygnacyjne. Dzisiaj zachowały się fragmenty murów.

Park

Park pałacowy założony w końcu XVIII w. jako ogród barokowy, przekształcony w XIX w. na krajobrazowy, z cennym drzewostanem.

Inne

Pozostałości zabudowy folwarcznej.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.