Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kalsk
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura KalskMiniatura Kalsk

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kalsk
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiEckhard HuthJoanna Kwoka

Kalsk

Kalzig

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Sulechów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 3015 z 6.04.1978

Stan obecny

W pałacu mieści się Wyższa Szkoła Zawodowa Administracji Publicznej w Sulechowie.

Historia

W Kalsku pierwsza siedziba szlachecka została założona na przełomie XVII i XVIII w., kiedy właścicielami majątku była rodzina Bornstädt. W roku 1792 dobra kalskie przejął Ludwig von Sydon. W rękach rodziny von Sydon majątek pozostaje do 1945 r. W 2 poł. XIX w. Otto von Sydon przebudowuje pałac, zostaje dostawione skrzydło boczne ? północne. Na początku wieku XX dobudowane zostaje drugie skrzydło ? południowe. Po wojnie pałac przechodzi na własność Skarbu Państwa i był użytkowany na potrzeby różnych instytucji m.in. przez Rolniczy Zakład Doświadczalny, Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Przekazany w 1998 r. przez Agencję Rolną Skarbu Państwa na potrzeby Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej w Sulechowie.

Opis

Budynek trzyskrzydłowy, założony na planie podkowy, dwukondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem w części skrzydła głównego. Skrzydło główne zbudowane na planie podłużnego prostokąta przykryte dachem czterospadowym z naczółkiem od strony elewacji bocznej. Elewacja frontowa podkreślona w centralnej części trzyosiowym, trzykondygnacyjnym ryzalitem, który mieści w parterze wejście główne, przesłonięte gankiem podtrzymywanym na dwóch kolumnach. Nad środkowym oknem piętra ryzalitu tablica z kartuszem herbowym z herbem rodziny von Sydon. W prawym narożniku fasady ośmioboczna, trzykondygnacyjna, zwieńczona krenelażem - wieża. Przy lewym narożniku, na wysokości piętra, balkon wsparty na trzech kolumnach, a pod nim wejście boczne. Skrzydło północne przykryte dachem trzyspadowym, zaś skrzydło południowe niskim dwuspadowym. W centralnym punkcie elewacji ogrodowej, utworzonej ze ścian elewacji tylnej bryły głównej i ścian skrzydeł bocznych, umieszczono pseudoryzalit, na którego środkowym odcinku, do wysokości okien poddasza, dostawiona wąska, jednoosiowa przybudówka zamknięta trójkątnym szczytem. Od strony elewacji bocznej (północnej) dostawiono zadaszony taras. Elewacje bogato zdobione detalem architektonicznym w postaci gzymsów, lizen, pilastrów, płycin, obramień okien i drzwi, boni oraz rozet.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Kryty gontem kościół z pocz. XVI w. przebudowany na pocz. XIX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.