Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Jasionna
2018, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura JasionnaMiniatura JasionnaMiniatura JasionnaMiniatura JasionnaMiniatura Jasionna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej Kwasik

Jasionna

Jessen

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Jasień
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 497 z 20.05.1963

Stan obecny

Obecnie pałac jest własnością prywatną, nie użytkowany.

Historia

Pałac wzniesiony w 1683 r., na murach poprzedniego założenia, dla Otto Friedricha von Heyde, następnie został gruntownie przebudowany w roku 1775, kiedy to jego właścicielem był Balthazar von Zeschau. Do dziś zachował się ówczesny kształt budynku z wyjątkiem prostokątnej werandy dostawionej na początku XX w. Po II w. ś. pałac był użytkowany przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej jako magazyn. W latach 70-tych przeprowadzono kapitalny remont budynku, a w roku 2003 wymieniono pokrycie dachowe. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych, nie użytkowany.

Opis

Barokowy pałac, założony na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem, częściowo podpiwniczony. Budynek przykryty mansardowym dachem z lukarnami. Elewacja frontowa skomponowana symetrycznie. Centralnie umieszczone wejście poprzedzone schodami. Po obu stronach otworu wejściowego pilastry zwieńczone konsolami z herbami rodu von Zeschau. Na konsolach wsparty balkon ozdobiony kutą balustradą. Otwory okienne prostokątne z drewnianymi okiennicami. Po werandzie dostawionej do pałacu na pocz. XX w. pozostały tylko szczątki. Zachowała się stolarka okienna, która jest w stanie złym. We wnętrzu pałacu fragmenty dekoracji sztukatorskiej.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Zabudowa folwarczna wokół prostokątnego dziedzińca składająca się z parterowych budynków mieszkalno-gospodarczych, zbudowanych w 1767 roku i przebudowanych w XIX stuleciu. Pod jednym z budynków gospodarczych brama wjazdowa nad którą widnieje wieżyczka. Podwórze o kształcie prostokąta podzielne na cześć pałacową i gospodarczą.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.