Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Jasień
2018, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura JasieńMiniatura Jasień

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jasień
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthJerzy MrozekAndrzej KwasikJoanna Kwoka

Jasień

Gozewa, Gassen

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Jasień
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 476 z 20.05.1963

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Budowa pałacu w Jasieniu została rozpoczęta w roku 1764, zaś w 1776 r. majątek jasieński został zlicytowany i przeszedł w ręce Abrahama Gottfrida Philippa von Rabenau, który dokończył budowy. Następnym właścicielem, już od 1791 r., był kapitan Ksawery von Plötz, a następnie jego potomkowie (syn Ksawerego ? kapitan Balthazar Erdman von Plötz). Różne źródła przedstawiają różnych właścicieli. W 1831 roku dziedzicem majątku Jasień został Ludwik von Rabenau. Dobra ulegają podziałowi w 2 poł. XIX w., Jasień przestaje być dobrem szlacheckim. Znów przechodzi przez wiele rąk. W 1872 wymieniani są jako właściciele pałacu kupiec Bruno Hering z Drezna i przemysłowiec Gustaw Müller. W 1881r. pałac zakupiło miasto i do roku 1945 mieściła się w pałacu siedziba władz miejskich ? ratusz. Po wojnie pałac przeszedł w posiadanie GS ?Samopomoc Chłopska?. Przeprowadzono remonty: w 1964 r. usuwając jednocześnie detal sztukatorski oraz w latach 90-tych, wtedy zlikwidowano sklepienia krzyżowe. Budynek należy do właściciela prywatnego i od kilku lat jest nie użytkowany, wymaga remontu.

Opis

Barokowy pałac zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, z kwadratową, niedużą przybudówką. Budynek dwukondygnacyjny przykryty dachem mansardowym z oknami typu wole oko. Parterowa przybudówka przykryta dachem naczółkowym. Elewacja frontowa budynku zakomponowana symetrycznie jedenastoosiowa z pseudoryzalitem w części środkowych pięciu osi. Pseudoryzalit zwieńczony naczółkiem, w którego płaszczyźnie umieszczono motywy panoplii. Wejście do budynku w przyziemiu na osi elewacji. Pomiędzy trzema środkowymi oknami pierwszej i drugiej kondygnacji umieszczono płyciny. W środkowej płycinie zachowały się dwa kartusze herbowe. Elewacja frontowa pozbawiona innych dekoracji, zaś w elewacjach pozostałych otwory okienne ujęte w opaski. We wnętrzu zachowały się fragmenty sklepień krzyżowo-kolebkowych i stiukowej dekoracji sufitów.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Barokowy, jednonawowy kościół p.w. MB Różańcowej z lat 1733 ? 1734, z prostokątną wieżą z baniastym hełmem i iglicą. Dawniej ewangelicki.
Zachowana część zabudowy folwarcznej wybudowanej wraz z pałacem (ok. 1780 r.). Założenie umiejscowione na obrzeżach przypałacowego ogrodu to parterowe domy robotników, kordegardy i budynki gospodarcze. Większa część została wyburzona.
Symboliczny głaz z tablicą stojący w miejscu przebiegu 15 południka szerokości geograficznej, w oparciu o który mierzony jest czas środkowoeuropejski.
W Jasieniu dobrze zachowana zabudowa pochodząca z XVIII, XIX i początków XX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.