Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Jabłonów
2018, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura JabłonówMiniatura Jabłonów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jabłonów
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej KwasikJoanna Kwoka

Jabłonów

Schoenbrun

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Brzeźnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 1285 z 28.09.1964
Park:nr rej.: 3178 z 3.08.1981

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór został wzniesiony w Jabłonowie, będącym w rękach zakonu augustynianów od poł XIII w., dla opata żagańskiego. Obiekt został wyremontowany w 1752 r. W roku 1810 Jabłonów staje się własnością Państwa Pruskiego i pozostaje nią do 1945 r. W tym czasie pałac wraz z majątkiem jest wydzierżawiany urzędnikom królewskim. Von Sametzki zarządza dworem w 2 poł. XIX w. i wtedy właśnie zostaje dobudowane skrzydło zachodnie. Po II w. ś. zostaje przejęty przez Skarb Państwa i jest użytkowany przez PGR, następnie zarządza dworem Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w rękach prywatnych.

Opis

Barokowy dwór założony na planie prostokąta z dobudówką od strony zachodniej, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony z dachem mansardowym. Część wschodnia jest pierwotną budowlą, zaś fragment zachodni, na odcinku trzech osi w elewacji frontowej (południowej) został dobudowany w 2 poł. XVIII w. Wydłużenie budynku zachwiało symetrię w kompozycji elewacji. Część starsza z pięcioosiową fasadą ma podkreślone trzy środkowe osie pseudoryzalitem. To w pseudoryzalicie było, umieszczone centralnie, pierwotne wejście, po którym dziś pozostał ślad w postaci zamkniętego półkoliście otworu zwieńczonego kartuszem z herbem opackim. Wejście do budynku umieszczono w części dobudowanej, w trzeciej osi od zachodu, w przyziemiu, a nad nim balkon. Tylna elewacja niesymetryczna z dwom wejściami. W osi trzeciej od strony zachodniej umieszczono w dachu małą wystawkę. Elewacja wschodnia z dwuosiowym pseudoryzalitem zamkniętym trójkątnym naczółkiem. Otwory okienne prostokątne, otoczone opaskami. Naroża budynku zostały zaakcentowane pasami boniowań, zaś podziały horyzontalne to cokół, gzyms międzykondygnacyjny i szeroki gzyms wieńczący. W elewacji północnej boniowane pasy również między pasami okien.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XVIII w., założony w kierunku zachodnim i południowym od dworu.

Inne

Oficyna wybudowana razem z dworem, pierwotnie jako kuchnia, nr rej.: 1285 z 28.09.1964
Gotycki jednonawowy kościół pw. Św. Andrzeja z przełomu XIII i XIV w. z kruchtą i wieżą z XV w. Zachowany gotycki dzwon z 1448 r.
Barokowa kaplica pasyjna z XVIII w.

Dawna karczma lub dwór sołtysi wybudowany w 1726 roku, prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego XVII wiecznego.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.