Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dłużek
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirek KołodziejJoanna Kwoka

Dłużek

Dolzig

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Lubsko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, nr rej.: L-368/A z 3.08.1977

Stan obecny

Obecnie nie użytkowany.

Historia

W Dłużku w XVII w. wzniesiono renesansowy dwór. Zbudowanie go jest przypisywane Johanowi Adolfowi von Dallwitz, komisarzowi wojennemu księcia saskiego. W wieku XVIII i XIX obiekt często zmienia właścicieli. W połowie XVIII w., kiedy posiadłość jest w rękach Friedricha Christiana Augusta księcia Schleswig ? Holstein, w Dłużku przychodzi na świat jego córka Augusta Wiktoria, późniejsza żona ostatniego cesarza Niemiec ? Wilhelma II. W 2 poł. XIX w., na zlecenie Fedora von Tschrischky?ego, dwór zostaje przebudowany ? przekształcony w pałac z elementami stylu neogotyckiego. W roku 1920 jest własnością Vogla von Frankenstein, a po 1945 r. przechodzi w zarząd PGR-u. Użytkowany do lat 90-tych jako obiekt mieszkalny i biurowy przechodzi w zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie nie użytkowany.

Opis

Pałac założony na planie prostokąta. Do trzykondygnacyjnej bryły głównej, przykrytej dachem czterospadowym z wystawkami, ozdobionej ryzalitem, dostawiono liczne przybudówki. Przybudówki te są jednokondygnacyjne i dwukondygnacyjne przykryte dachami dwuspadowymi, a jedna pulpitowym. Zwieńczony schodkowo ryzalit umieszczono centralnie w elewacji frontowej bryły głównej. Otwory okienne i drzwiowe o kształtach prostokątnych, półkolistych i ostrołukowych, w większości objęte opaskami, ze względu na rozczłonkowanie elewacji umieszczone niesymetrycznie. W detalu architektonicznym dominują elementy neogotyckie.

Park

Park krajobrazowy, powstały w XIX w. w skutek przekształcenia ogrodu, usytuowany w pobliżu pałacu.

Inne

Średniowieczny kościół (XIV w.), gruntownie przebudowany w roku 1752 co spowodowało niemal całkowite zatarcie cech gotyckich. Obecnie budowla o dominujących cechach klasycystycznych.
Parterowe budynki gospodarcze z początku XIX wieku:
* stodoła nakryta;
* obora;
* spichlerz;
* gołębnik;
* lamus z końca XIX wieku.
Murowany, parterowy czworak z poł. XIX w.
We wsi ponad 30 domów mieszkalnych zbudowanych w XIX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.