Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Chotków
2022, zdjęcie Zbójcerz z Witkowa
Miniatura ChotkówMiniatura ChotkówMiniatura ChotkówMiniatura ChotkówMiniatura ChotkówMiniatura ChotkówMiniatura ChotkówMiniatura Chotków

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chotków
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbójcerz z WitkowaJoanna Kwoka

Chotków

Hertwigswaldau

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Brzeźnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: 571 z 10.06.1963

Stan obecny

Dwór jest własności prywatną. Obecnie nie użytkowany.

Historia

Dwór obronny zbudowany w połowie XVI w., w czasie gdy Chotków należał do rodziny von Nostitz. Założony na wzniesieniu, otoczony był wałami, murem obronnym z czterema bastejami i fosą. W roku 1559 sprzedany Fabianowi von Schönaicha następnie przeszedł w ręce rodziny von Dohna, później Karola Maurycego von Redern, a w 1687 r. właścicielem został Jerzy Krzysztof von Prosskau. W 1709 roku dwór przebudowano w stylu barokowym. Wejście obramowano portalem z balkonem oraz podwyższono dwie frontowe basteje nadając im kształt cylindrycznych wież. W 1732 r. majątek został przejęty przez miasto Szprotawa, a następnie wydzierżawiony. W XIX w. zasypano fosę i zlikwidowano fortyfikacje wokół dworu, zaś basteje znajdujące się z tyłu dworu uległy powolnemu zniszczeniu. Po 1945 r. na terenie posiadłości utworzono PGR. W latach 80 tych częściowo wyremontowany. Dziś szczególnie basteje są w złym stanie i pilnie wymagają zabezpieczenia. Dwór jest w rękach prywatnych.

Opis

Renesansowy dwór zbudowany na planie prostokąta, nakryty dachem mansardowym z lukarnami, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem. W 1709 r. w centralnej części fasady umieszczono kamienny portal z czterobocznymi filarami, ustawionymi ukośnie, o wolutowych głowicach. Nad otworem wejściowym płaskorzeźbiony kartusz herbowy, a nad nim balkon z kamienną ażurową balustradą zdobioną motywem liści akantu. Wejście na balkon zamknięte łukiem pełnym. Otwory okienne prostokątne, w czasie remontu usunięto z nich opaski. Elewacje gładkie podzielone lizenami.
Przed elewacją frontową, po wschodniej i zachodniej stronie dworu, dwie wolno stojące wieże, z zachowanymi na elewacji fragmentami dekoracji sgraffitowej, a we wnętrzu barokowych polichromii. Wieże w bardzo złym stanie, zwłaszcza wieża zachodnia ze znaczącym ubytkiem pokrycia dachu.

Inne

2 wieże (basteje).
Brama na dziedziniec gospodarczy.
Wozownia.

Gotycki kościół filialny z 2 poł. XIII w. Jednonawowa budowla przykryta dachem dwuspadowym, a wewnątrz sklepieniem krzyżowo-żebrowym i sieciowym. W ścianie południowej portal z XIII w. oraz wieża założona na planie kwadratu. We wnętrzu późnogotycki ołtarz z pocz. XVI w. wykonany przez Mistrza z Gościeszowic, obraz "Uwolnienie Św. Piotra" z około 1600 roku, kamienna chrzcielnica z 2 poł. XVI w., chór z 1568 roku oraz gotycka i renesansowe płyty nagrobne. Kościół razem z cmentarzem otoczony kamiennym murem, z piętrową bramą

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zbójcerz z Witkowa2 lata i 3 miesiące temu
Teren ogrodzony. Mozliwość obejrzenia tylko z ulicy.