Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Chichy
2017, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura ChichyMiniatura ChichyMiniatura ChichyMiniatura ChichyMiniatura ChichyMiniatura ChichyMiniatura Chichy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chichy
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJerzy MrozekJoanna Kwoka

Chichy

Kunzendorf

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Małomice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, 1840 r.
Obiekt:pałac, nr rej.: 622 z 5.07.1963
Park:nr rej.: 3065 z 31.07.1978 i z 6.10.1997

Stan obecny

Pałac jest własnością osoby prywatnej. Od roku 2002 należy do warszawskiej śpiewaczki operowej, która udostępniła obiekt Regionalnemu Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej. Wg. miejscowego mieszkańca, zamek jest własnością kobiety, która powoli remontuje zamek.

Historia

Pałac w stylu barokowym zbudowany dla Christopha Gottloba von Knobelsdorffa w 1 ćw. XVIII w. przypuszczalnie na miejscu dworu zbudowanego w XVII w. dla rodziny von Kittlitz. W 1804 r. Chichy przechodzą w ręce rodziny zu Dohn. Przebudowa przeprowadzona około 1840 r. nadaje mu znamiona neoklasycystyczne, obiekt powiększono o dobudówkę. W 1882 r. majątek przejmuje generał Oskar Karl von Diebitsch. On a następnie jego syn Karl Hans przeprowadzają remont obiektu. Po II w.ś. majątek przechodzi na własność Skarbu Państwa i jest zarządzany przez PGR. W latach 70-tych pałac poddano pracom remontowym niszcząc część architektonicznego wystroju elewacji. Na pocz. lat 90-tych budynkiem zarządzała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa i pełnił on funkcje mieszkalne i kulturalne. W roku 2002 zostaje nabyty przez osobę prywatną.

Opis

Budynek klasycystyczny. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny z wysokimi piwnicami, przykryty dachem mansardowym z lukarnami. Od strony elewacji północnej dobudówka nakryta dachem dwuspadowym z naczółkiem. Fasada zakomponowana symetrycznie z środkową częścią podkreśloną pseudoryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontem. Otwory okienne ujęte opaskami, w parterze zdobione profilowanymi nadokiennikami. Elewacja podzielona gzymsem. W narożach pozostałości boniowania. Do wejścia umieszczonego w parterze ryzalitu prowadzi dwustronny podjazd.

Park

Park krajobrazowy z XIX w., w którym występuje 16 gatunków drzew.

Inne

Folwark.
W wsi kościół św. Jana Chrzciciela z 2 poł. XIII w. Sklepiony w początkach XVI w. Murowany z kamienia, jednonawowy z prostokątnym prezbiterium.
Budynek plebanii wzniesiony w 1 poł. XIX w. w stylu klasycystycznym.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.