Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Buków
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura BukówMiniatura BukówMiniatura BukówMiniatura BukówMiniatura BukówMiniatura BukówMiniatura BukówMiniatura Buków

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Buków
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiJoanna Kwoka

Buków

Buckow

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Sulechów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny z 1 poł. XIX w., nr rej.: 3174 z 3.08.1981

Stan obecny

Własność gminy Buków. Budynek użytkowany przez szkołę podstawową w Bukowie.

Historia

Pałac zbudowany w 1849 r. przez Georga Wilhelma von Finck. W 1859 r. dobra przeszły w ręce rodziny von Sydon, wtedy to został założony ogród. Następnym właścicielem jest Otto Schulz, który wydzierżawił pałac pastorowi Scheda, a później generał von Puttkamer. W 1896 r. majątek kupił koniuszy von Götzen, a następnie w roku 1914 odsprzedał go Erichowi Schulz, pałac zostaje wynajęty. W 1931 r. zostaje przeprowadzony remont budynku i zamieszkuje w nim Maria Schulz. Po wojnie przechodzi na własność Skarbu Państwa, jest użytkowany przez PGR, a od 1992 r. mieści się w nim szkoła podstawowa.

Opis

Budynek zbudowany na planie litery U, dwukondygnacyjny, w części głównej i skrzydeł bocznych przykryty dachami czterospadowymi. Od strony południowej czterokondygnacyjna wieża zwieńczona gloriettą. Skrzydła umieszczone w elewacji zachodniej, ozdobione trójbocznymi ryzalitami. Pomiędzy nimi , w parterze, taras. Od strony wschodniej fasada z ryzalitem w części środkowej. W ryzalicie umieszczony trójarkadowe wejście, a nad nim loggie. Otwory okienne i drzwiowe o różnych kształtach ujęte opaskami. Elewacje zdobione boniowanymi narożami, gzymsami, lizenami, płycinami i kolumnami. We wnętrzach zachowały się dekoracje sztukatorskie ścian i sufitów, stolarka okien i drzwi, posadzki.

Park

Rozległy park krajobrazowy.

Inne

Zabudowania folwarczne.
Kościół neogotycki z roku 1856.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.