Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Brzostowa
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura BrzostowaMiniatura Brzostowa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthIrena BestrzyńskaAndrzej Kwasik

Brzostowa

Brestau

Województwo:lubuskie
Powiat:żarski
Gmina:Lipinki Łużyckie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 3196 z 27.12.1983

Stan obecny

Pałac zaadaptowany na mieszkania, budynek wymaga remontu.

ika says:
Od siebie dodam, że na ciele tego zabytku uczyniono okrutną zbrodnię...
Niemal całe wnętrze zostało przebudowane w czasach PRL-u na \\\"nowoczesne\\\"...
Nie wiem jeszcze, jak i co trzeba zrobić, ale wierzę, że możliwe jest odtworzenie, przynajmniej w sposób przybliżony, tego co tam utracono...
Namierzyłam obecnego właściciela, zarządcę i wspólnotę mieszkaniową, która tam się mieści.
Jest szansa na przywrócenie kształtu historycznego, ale to już będzie nie to... zawsze jednak to lepsze, niż namiastka blokowiska w pałacu. Howgh!

Historia

Pałac zbudowany na pocz. lat 70-tych XIX w., w czasie kiedy Brzostowa była własnością rodziny von Bruenau. Od roku 1885 przechodzi na własność Antona Matthiasa Schöna.
Po II w.ś. majątek przekazano w użytkowanie PGR. Pałac został wyremontowany i zaadaptowany na mieszkania w latach 60-tych, zaś w 1987 r. wykonano remont dachu.

Opis

Neorenesansowy pałac został zbudowany na planie prostokąta. Budynek dwukondygnacyjny z wysokim podpiwniczeniem i wielospadowym dachem. Od strony ogrodowej (południowej) czterokondygnacyjna wieża. Elewacje bogato udekorowane. Podział elewacji to gzyms cokołowy i podokienny (profilowany) oraz gzyms wieńczący (gładki). Otwory okienne pierwszej kondygnacji prostokątne, otoczone profilowanymi obramieniami i zwieńczone trójkątnymi naczółkami; drugiej kondygnacji - ujęte w taśmowe opaski.
Trzykondygnacyjny ryzalit trzyosiowy z wejściem głównym umieszczony centralnie w dziewięcioosiowej elewacji frontowej (wschodniej). Otwór wejściowy ujęty portalem złożonym z dwóch pilastrów dźwigających trójkątny fronton. Na wysokości drugiej kondygnacji trzy okna zamknięte łukiem. Otwory okienne zdobione profilowanymi opaskami, zaś nad środkowym został umieszczony kartusz herbowy. Parterowa przybudówka od strony zachodniej.

Park

Park o powierzchni ponad 2 ha. ze stawem, widokowym pagórkiem, polaną, szpalerami i kręgami drzew. Na jego terenie spotkać można 2 pomnikowe dęby i 21 odmian krzewów i drzew, z których wiele zbliża się do wieku 200 lat.

Inne

Zabudowa folwarczna z XIX wieku (stodoła, budynek inwentarski).
We wsi kościół neogotycki p.w. Św. Franciszka zbudowany z cegły w roku 1869 na miejscu dawnego, drewnianego. Plac kościelny otoczony murem kamiennym z XVII wieku

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.