Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Bojadła
2013 rok, zdjęcie Wioletta Kozłowska
Miniatura BojadłaMiniatura BojadłaMiniatura BojadłaMiniatura BojadłaMiniatura BojadłaMiniatura BojadłaMiniatura BojadłaMiniatura Bojadła

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.9532, 15.8112

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Wioletta KozłowskaKarol Barsolis Turysta Kulturowy GREGORIUS ...

Bojadła

Boyadel

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Bojadła
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1 poł. XVIII w., nr rej.: 205 z 20.03.1961

Stan obecny

Własność prywatna. Nowy właściciel od 2006 r. Ruina.

Historia

Budowa pałacu dla rodziny von Kottwitz trwała od 1707 do 1731, w którym to roku budynek spłonął. Pałac odbudował w latach 1734-1735 Dawid Heinrich von Kottwitz (Kotwicz). W roku 1812 wybucha pożar i zniszczeniu uległo rodzinne archiwum. Pałac pozostaje własnością von Kottwitzów do 1904 r., kiedy to zostaje sprzedany generałowi Reinhardowi von Scheffer z Berlina. Zostaje wykonany remont. W rękach von Schefferów zostaje do 1945 r. Po wojnie przechodzi na własność Skarbu Państwa, użytkowany jako ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa, ośrodek kolonijny. Wykonano w tym czasie kilka remontów. W 2 poł. lat 90-tych obiekt został sprzedany spółce, i ponownie w 2006 r. zmienił właściciela.

Opis

Budynek piętrowy, zbudowany na planie podkowy z wysokim ryzalitem frontowym w części centralnej, ozdobionym trójkątnym tympanonem. Bryła pałacu złożona z 4 segmentów. Część środkowa przykryta dachem czterospadowym zaś skrzydła budynku trzyspadowym. Otwory okienne zdobione opaskami. Elewacje podzielone gzymsami kordonowymi i wieńczącymi. Elewacja frontowa dekorowana płaskorzeźbami rokokowymi z motywami muszli, owoców i girland. Ryzalit ozdobiony portalem z pilastrami zwieńczonymi jońskimi głowicami.
W tympanonie kartusz z napisem \\\"David Heinrich Freiherr von Kottwitz 1735\\\".

Park

Park z pierwszej połowy XVIII w., ogrodzony, geometryczny z aleją na osi i z rozmieszczonymi symetrycznie basenami i kanałami.

Inne

Częściowo zachowana zabudowa folwarczna od wschodu i zachodu. Od południa ogrodzenie z 2 barokowymi kordegardami z lat 1734-1735. Budynki piętrowe, murowane, na planie kwadratu, nakryte czterospadowymi dachami z kopułami.
Kościół parafialny o szachulcowej konstrukcji, wzniesiony w latach 1757-1758.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 6 miesięcy temu
Bojadła w woj lubuskim we wsi "zabitej dechami " . zespól palacowo-parkowy w prywatnych rekach , ktorzy przy pomocy niemieckich funadacji i kasie z UE odbudowywuja ten pałac .
GREGORIUS ...rok i 5 miesięcy temu
Na ten palac natrafilem przypadkiem wloczac sie kiedys po wojewodztwie lubuskim. Widzialem osoby wchodzace i wychodzace z palacu choc wszystkie bramy i furtki byly pozamykane a na moje gesty nikt nie zwracal uwagi...a szkoda chetnie i ja rzucilbym okiem na wnetrze tego obiektu...Pozostalo mi zrobienie zdjecia " zza plota" i oddalenie sie :)....