Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Nowizna
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura NowiznaMiniatura Nowizna

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.7572, 16.6104

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan Adler

Nowizna

Neudorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 769/WŁ z 8.11.1980
Park:nr rej.: 832/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Historia powojenna : .W 1945 r. pałac zajęli żołnierze radzieccy, którzy stacjonowali tutaj półtora roku. Jak się okazało, dla naszych "wyzwolicieli\" był to wystarczająco długi okres czasu, aby pozostały po nich puste komnaty i dokładnie przekopany w poszukiwaniu skarbów park. 

Po Sowietach w pałacu zamieszkał wójt, który na parterze urządził sobie stajnie dla koni. On też kontynuował poszukiwania skarbów przeoczonych przez Armię Czerwoną i podobno coś znalazł pod schodami w pałacowych piwnicach, bo dość szybko opuścił Nowiznę i wybudował sobie drogi dom pod Krakowem. 

Później w pałacu miała swoją siedzibę Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska\", a część pomieszczeń zamieniono na mieszkania komunalne. Na parterze mieścił się "Klub Rolnika".

W 1987 r. otrzymała pałac na własność, tytułem odszkodowania za majątek utracony na wschodzie, pani Maria Szczepańska, z domu Wyspiańska, która zapisała budynek w testamencie swojej wnuczce Alicji Pasieka. Lecz przez piętnaście lat kobiety nie mogły zamieszkać w swoim pałacu, bo zamieszkiwał tam jeden lokator, który doprowadził do całkowitej dewastacji pałacu. Dopiero w 2002 roku Alicja Pasieka, wnuczka znanego malarza Stanisława Wyspiańskiego, mogła się wprowadzić do swojej posiadłości, w której nie było już nic. Malowała swoje obrazy niekiedy przy świecach, gdyż w budynku składającym się z 30 pokoi nie było elektryczności. Nie miała ona także pieniędzy na utrzymanie czy generalny remont. W międzyczasie złodzieje kradli wszystko, co tylko się dało wynieść lub wyrwać ze ścian. Okropny los spotkał wspaniały herb Perponcherów-Sedlnitzkych, znajdujący się nad wejściem do pałacu od strony parku. Otóż po odkuciu, złodziejom nie udało się go zabrać w całości, gdyż im się rozłamał na kawałki.

Historia

Pałac w Nowiźnie powstał na bazie dworu z 1565r. Wiadomo, że był w XVIII w. wraz ze wsią własnością rodziny von Czettritz und Neuhaus. W XIX w. nalezał do Ferdinanda hrabiego zu Stolberg - Wernigerode, a następnie Alexandra Ludwiga hrabiego von Pückler. Źródła podają jako ostatniego przedwojennego właściciela dwie różne rodziny: von Hundin-Sitzschin i von Perponcher-Sedlnitzky Ciekawostką jest, że w czasie wojny Napoleona z wojskami prusko - rosyjskimi, podczas zawieszenia broni w lecie 1813 r., pałac był kwaterą główną króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.

Opis

 Pałac pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku i został zbudowany na planie nieregularnym, wielokrotnie przebudowywany obecny kształt uzyskał na przełomie XIX i XX w. Obiekt jest murowany z cegły i niewielkiej ilości kamienia, dwu i trójkondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, kryty dachami dwuspadowymi. W fasadzie frontowej zachowały się nieliczne elementy barokowe, centralnie usytuowane wejście główne dzisiaj grozi zawaleniem. Pałac ma dwie wieże nakryte czterospadowymi dachami stożkowymi z lukarnami, jedna pokryta łupkiem znajduje się przy bramie wjazdowej na teren dawnego folwarku (północny zachód), druga na północno-wschodnim narożniku. Przy drugiej wieży na południowo-wschodniej ścianie znajduje się duży taras otoczony ażurową, metalową balustradą (jeszcze jest).

Park

Naturalistyczny park z 1820 r., zaniedbany , o powierzchni prawie 8 ha, ograniczony częściowo murem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paweł Wojnarowskirok i 10 miesięcy temu
Pałac jest od kilku lat w trakcie renowacji, co najważniejsze - pojawił się nowy dach i remontowana jest elewacja:

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.residencenavigator.pl%2Fitem%2Fpalac-nowizna-w-trakcie-renowacji%2F&psig=AOvVaw2ioG27wE__MIAiRK8-zXF3&ust=1602150924054000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjhxqFwoTCLjP0rmbouwCFQAAAAAdAAAAABAI