Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Słup
2012, zdjęcie Gracjan Miecznikowski
Miniatura Słup

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.3221, 19.6578

Słup

Województwo:mazowieckie
Powiat:gostyniński
Gmina:Szczawin Kościelny
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z XIX w., nr rej.: 1152 z 22.05.1975 oraz 520 z 20.01.1980

Historia

Dwór został wybudowany pod koniec XIX wieku. W XX wieku , do roku 1928 majątek należał do Stanisława Froelicha. W roku 1929 majątek przeszedł w posiadanie dr Ryszarda i Elli Szretterów drogą kupna od spadkobierców Stanisława Froelicha Władysława i Wacława. W ich posiadaniu majątek pozostawał aż do zakończenia II Wojny Światowej. Do 1939 roku właściciele prowadzili we dworze stację meteorologiczną podległą Państwowemu Instytutowi Meteorologii oraz prywatną stację fizjologiczno- hodowlaną. W latach wojennych właściciele zostali z majątku usunięci przez Niemców. W roku 1943 spłonęły zabudowania gospodarcze. Po wojnie majątek rozparcelowano a we dworze ulokowano szkołę podstawową.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem naczółkowym z symetrycznie rozmieszczonymi wystawkami oraz facjatkami. Elewacja frontowa 9 osiowa z jednoosiową, piętrową częścią środkową, wieńczoną trójkątnym szczytem z oculusem. Część środkowa spięta parą płaskich lizen. Nad wejściem głównym umieszczono balkonik z żeliwną balustradką. Cała szerokość elewacji zdobiona gzymsem kordonowym. Na elewacji ogrodowej umieszczono otwarty taras. Został on usunięty po wojnie. Układ wnętrz dwutraktowy, częściowo przekształcony. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Park założony w 1905 r przez Stefana Celichowskiego składał się z dwóch stawów połączonych groblą - obecnie zarośnięte szuwarami i olsem.Dobrze zachowane aleje lipowa i grabowa.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Michał Jakobielski11 lat i 5 miesięcy temu
W chwili obecnej w katalogu są dwa oddzielne opisy dworu w tej miejscowości. Proponuję je połączyć.