Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Mikołajewice
2020, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura MikołajewiceMiniatura Mikołajewice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek QumaxBogdan AdlerAndrzej Kwasik

Mikołajewice

Województwo:łódzkie
Powiat:pabianicki
Gmina:Lutomiersk
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

...od miłych państwa, którzy tam zamieszkują dowiedziałem się że o dwór zabiega prawowity właściciel. Spory z gminą w sądach ciągną się i mieszkańcy czują się jakby na bombie siedzieli. Ale dbają jak potrafią o budynki, mając na dzieję na rychłe zakończenie sporów.
My możemy wesprzeć w przetrwaniu tego trudnego okresu - kupując tu na miejscu wyśmienity miód.
lub
www.pasiekapodjaworem.pl

Mówię Wam palce lizać ;-)

Historia

Dwór z XVIII w.
Pierwszymi wspomnianymi w zapiskach właścicielami tej wsi byli Mikołajewscy.
Po nich dobrami władali Walewscy, potem – Bobrowniccy.
Od Bobrownickich, drogą ożenku, majątek ten dostał się Sroczyńskim, z których Stanisława i jego syna Kazimierza zamordowali Niemcy podczas okupacji. W okresie międzywojennym właścicielem dworu był Stanisław Sroczyński, który ożenił się z jedną z córek Bobrownickich, Zofią.

Opis

Budynek dworu – murowany , parterowy , z użytkowym poddaszem , na planie prostokąta , z gankiem w ryzalicie fasady, który dźwiga taras .
Dwór położony jest w pozostałości założenia parkowego ze starodrzewem .

Park

Stan szczątkowy w pobliżu Dworu

Inne

Według danych z herbarza Niesieckiego Kazimierz Bobrownicki, sędzia ziemski i rotmistrz brał udział w wojnie przeciwko Moskwie, bronił Homla i był wzięty do niewoli przez kozaków atamana Zołotarenki.

"Sroczyński około 1927 roku jako pierwszy w okolicy zainstalował aparat radiowy. Antenę stanowiły dwa wysokie maszty. Okoliczni mieszkańcy podejrzliwie patrzyli na to, a że lato wtedy było bardzo mokre, żniwa deszczowe, zaczęli mówić, że to właśnie radio jest tego przyczyną, bo ściąga chmury.

W "pałacu" zainstalowany był wodociąg. Woda doprowadzana była do wszystkich pomieszczeń w domu. Ponieważ w tamtych latach nie było mowy o żadnych silnikach, do napędu wodociągu wykorzystywano kierat nakręcany koniem lub wołem."
...cytat z http://jwioska.republika.pl/obserwator23.html



W Rejestrze Zabytków – wpisu dworu brak ....

W Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków wpisano :

- Dwór , XVIII w., przebudowywany w późn. Okresie ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.