Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kaleń
2010, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura KaleńMiniatura KaleńMiniatura KaleńMiniatura KaleńMiniatura Kaleń

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiBartek KupisBogdan Adler

Kaleń

Województwo:łódzkie
Powiat:rawski
Gmina:Sadkowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, poł. XIX, XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 260 z 27.12.1967
Park:nr rej.: 229 z 20.06.1981 oraz 768 z 27.12.1967

Stan obecny

Po 1945r upaństwowoiny pałac zaadaptowano na Ośrodek Zdrowia i Przedszkole .. Pałac z parkiem odgrodzono od folwarku – który przejął PGR .
W 1967r. zapadła decyzja o remoncie niszczejącego zabytku . Miał po remoncie służyć Uczelni Artystycznej .... Zdewastowano park , odnowiono pałac – i .... utworzono w nim Ośrodek Wypoczynkowy .
Ponownie zniszczony pałac odsprzedano osobie prywatnej ...
W 2003r , kolejny właściciel - Pan Czesław Adamowicz wyremontował pałac na rodową rezydencję .
Jest możliwe wynajmowanie pomieszczeń na potrzeby imprez i uroczystości ..

Historia

W latach 1840 – 1845 Seweryn Jański, kasjera Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego , nabywszy majątek Kaleń od Chełkowskich wybudował pałac w przyfolwarcznym parku .. Wcześniej istniał tam klasycystyczny dwór .
Właściciele zmieniali się od 1889r . Majątek i pałac należał do Makomaskich , Wojciecha Mieszkowskiego , Adama Konarskiego , w latach 1918-1927 do ks. Jadwigi Lubomirskiej , a przed 2WŚ – do Stanisława Okęckiego .

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąty, o regularnej bryle, z dwukondygnacyjną, okrągłą wieżą zlokalizowaną przy narożniku północno- zachodnim. Wieża przekryta daszkiem stożkowym ze szpicem. Pałac parterowy, z wysokimi suterenami, z piętrową częścią środkową oraz mieszkalnym poddaszem przekrytym czterospadowym dachem o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiową, piętrową częścią środkową poprzedzaną czterokolumnowym, monumentalnym portykiem jońskim wieńczonym trójkątnym szczytem. Pod portykiem na wysokości piętra zlokalizowano balkonik. W szczycie umieszczono okno w formie łuku odcinkowego. Elewacja rozczłonkowana przez piastry jońskie, na osiach półokrągłe płyciny a w nich otwory okienne dekorowane zwornikami. Całość elewacji wieńczona drewnianą attyką w formie tralkowej balustrady, z filarami i wazonami. Od południa i zachodu umieszczono półokrągłe. ryzality. Elewacje boczne 5 osiowe z 3 osiowymi częściami piętrowymi umieszczonymi centralnie, wieńczonymi trójkątnymi szczytami. Układ wnętrz trzytraktowy z sienią i salonem na osi. W sieni zlokalizowano schody prowadzące na piętro. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z 1912 r. skomponowanego według projektu Stefana Celichowskiego.
Przy podjeździe - figurka Matki Boskiej ufundowana przez hr. Jadwigę Lubomirską ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.