Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Podsędkowice
2018, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura PodsędkowiceMiniatura PodsędkowiceMiniatura PodsędkowiceMiniatura PodsędkowiceMiniatura PodsędkowiceMiniatura PodsędkowiceMiniatura PodsędkowiceMiniatura Podsędkowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Podsędkowice

Województwo:łódzkie
Powiat:rawski
Gmina:Biała Rawska
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z końca XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 925 z 23.12.1992
Park:nr rej.: 492 z 16.09.1978

Stan obecny

Własność prywatna.
Portal polskiezabytki gorąco dziękuje życzliwemu właścicielowi dworu za spotkanie, ciekawą rozmowę i możliwość wykonania zdjęć.

Dziękuję ! ... Nie tyle za udostępnienie obiektu – co za zaszczepienie we mnie iskierki nadziei – że rozsądne myślenie o swojej własności a równocześnie o wartościach wspólnych – nie całkiem wygasło ....

Historia

Dobra Podsędkowic od ok XIII w stanowiły własność Trzasków a następnie Podsędkowskich herbu Trzaska .
W XVIIIw ród wyemigrował a Podsędkowice w różnych latach , różnych częściach należały do różnych właścicieli .
Wiadomo – iż jako składnik majątku Wola Chojnata – musiały należeć do Rębowskich a z ich rąk od ok. lat 30-tych XIXw do Tytusa Aleksandra Wierzbickiego .
To on w 2giej połowie XIXw wybudował murowany dwór
. Następnym właścicielem majątku był Stanisław Mysłek a po nim dwór przeszedł w posiadanie Jadwigi Giernatowskiej, która w roku 1993 rozpoczęła gruntowny remont dworu. Roboty jednak w trzy lata później zostały zaniechane.
Nowy właściciel przeprowadził gruntowny remont dworu.

Opis

Dwór murowany z cegły, pierwotnie otynkowany, dziś o licu z surowej cegły, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pokrytych wtórną papą. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym znacznie wysuniętym przed lico elewacji portykiem, wyposażonym w zamknięty półkoliście otwór wejściowy i parę otworów okiennych o analogicznym zamknięciu. Portyk został zwieńczony trójkątnym szczytem i przekryty daszkiem dwuspadowym. W portyku umieszczono sionkę. Na elewacji tylnej umieszczono centralnie dwu filarowy portyk również zwieńczony trójkątnym szczytem. Elewacja frontowa została artykułowana pilastrami toskańskimi. Układ wnętrz dwutraktowy z sionką i hallem na osi gdzie znajdują się schody prowadzące na poddasze. Całość utrzymana w duchu renesansu.

Park

Dwór położony jest w parku założonym ok XIXw. z pomnikowymi dębami , lipami , jaworami .
Przed elewacją tylną dworu – niewielka fontanna , a w pobliżu murowany pawilon ogrodowy wzorowany na antycznej świątyni o froncie wspartym na czterech kolumnach .
W pobliżu dworu przepływa rzeczka Białka , której spiętrzenia tworzą dwa stawy zasobne w ryby , oraz dawały warunki istnienia młynów .
Jeden z nich odbudowany – drewniany na ceglanej podmurówce stanowi obecnie ozdobę tej części parku ..

Inne

Ogólnie we dworze i jego otoczeniu czuje się kobiecą dobrą rękę i męski pozytywny upór i organizację a w efekcie miłość i fascynację do zabytkowej materii ! Wnętrze dworu przedstawia obraz lepszy niż niejedno Regionalne Muzeum .
Pan Robert prowadzi „politykę otwartych drzwi” , bez oporów wpuszcza na swoją posiadłość , pozwala nacieszyć nią oko i aparat , wręcz oprowadza po własności przekazując mnóstwo danych historycznych .
Posiadłość jest przede wszystkim miejscem życia i bycia rodziny .
Próbowano uczynić tu miejsce wypoczynku , niewielkich ewentów , garden party – ale zdaje się coś nie wychodziło . Można skorzystać z koni , stawów , ciszy i serdeczności Właścicieli .

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.