Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Mysłów
M. E. Wojciechowscy
Miniatura MysłówMiniatura Mysłów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Mysłów
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiBogdan Adler

Mysłów

Seintendorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jaworski
Gmina:Bolków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1098/J z 31.01.1992
Park:nr rej.: 864/J z 4.02.1984

Stan obecny

Obecnie zaniedbany budynek należał do władz samorządowych, które wystawiły go wraz z parkiem na sprzedaż za 599 000pln,_
Podobno - kupiony , podobno - remontowany , ale słabo to widać ...

Historia

Pierwotny, barokowy dwór w Mysłowie został zbudowany około 1700 roku, na miejscu starszego założenia. Rezydencja pełniła funkcję letniej rezydencji opatów klasztoru z Krzeszowa. W następnym stuleciu budowlę rozbudowano, a na przełomie XVIII/XIX wieku przekształcono na neorenesansowy pałac. Od 1891 roku właścicielem pałacu i dóbr został podporucznik Konrad Titze. W rękach jego spadkobierców majątek pozostawał do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej dobra zostały upaństwowione. Po II wojnie światowej obiekt był własnością Fabryki Maszyn Rolniczych "Jawor". Wielokrotnie przebudowywany aż do 1990 roku kiedy zaadoptowano go na ośrodek wczasowy- kolonijny Uniwersytetu Wrocławskiego .

Opis

Dawny pałacyk opatów lubiąskich (do niedawna ośrodek kolonijny Uniwersytetu Wrocławskiego) wzniesiony w 1700 r., otoczony ładnym parkiem. Przebudowy zatarły jego pierwotny wygląd i cechy stylowe, tylko szczytowa ściana w fasadzie ma dekorację neorenesansową. Jest to rozczłonkowana budowla 2-kondygnacyjna z poddaszem mieszkalno-użytkowym, nakryta 4-spadowymi, wysokimi dachami. Okna w większości prostokątne, część półkoliście zamknięta, wszystkie w opaskach. Przed wejściem taras. Wewnątrz niektóre pomieszczenia zachowały sklepienia kolebkowe z lunetami, oryginalne schody, kasetonowy strop w hallu i kominek. Pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 1,8 ha.

Park

Park krajobrazowy. 1.8 ha - pozbawiony pomnikowego drzewostanu ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.