Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Mrozów
M. E. Wojciechowscy
Miniatura MrozówMiniatura MrozówMiniatura MrozówMiniatura MrozówMiniatura MrozówMiniatura Mrozów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiŁukasz SzamrajBogdan AdlerGREGORIUS ...

Mrozów

Nippern

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Miękinia
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 392/W z 15.04.1977
Park:nr rej.: 393/W z 15.04.1977

Stan obecny

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy sióstr Albertynek.

Historia

Pałac miał istnieć już w XVIII w. Około 1860 roku został przebudowany w stylu wiejskiej rezydencji z elementami obronnymi: wieżami, zwieńczeniami krenelażami, blankami w koronie murów oraz trójarkadową otwartą na gazon przed pałacem loggią. W 1976 roku ówczesny właściciel pałacu Dom Pomocy Społecznej \"Caritas\" dokonał remontu. Wymieniono wówczas stropy, odnowiono tynki wewnętrzne, wymieniono instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. W latach 1980-1981 w kolejnym remoncie odnowiono dach oraz zewnętrzne elewacje. - Właścicielkami pałacu były wrocławskie klaryski, aż do 1810 roku gdy nastąpiła sekularyzacja zakonu. W 1902 i 1905 roku właścicielem był Franz Xaver von Ballestrem, do którego należy kartusz herbowy umieszczony nad oknami. W 1909 roku posiadłość należała do rotmistrza Horsta von Falkenhaina. Obecnie pałac użytkowany jest przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy sióstr albertynek.

Opis

Budynek neogotycki wzniesiony na planie prostokąta z wieżą w północno-zachodnim narożu, którą zdobi postawiona w niszy południowej ściany figura rycerza. W elewacji frontowej znajduje się pozorny ryzalit środkowy o dwóch pilastrach, które nad dachem przechodzą w ośmioboczne wieżyczki. Okna pałacu mają maswerki. Elewację ogrodową wyróżnia ganek na osi o oknach w kształcie ostrołuków. Nad gankiem znajduje się taras z dwiema wieżyczkami. We wnętrzach pałacu zachowały się pozostałości dawnego wystroju: dekorowane stropy i piec.

Park

Na północ od pałacu położony jest niewielki (o powierzchni 3 ha) park krajobrazowy z końca XIX w., z owalnym średniowiecznym grodziskiem otoczonym fosą z drewnianą altaną, do której droga wiedzie przez mostek. Przypuszczalnie grodzisko jest pozostałością dawnego dworu obronnego. W parku znajdują się również dwa dęby szypułkowe - pomniki przyrody.

Inne

Altana na wyspie z końca XIX w., nr rej.: 393/W z 15.04.1977

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.