Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Żychlin

Województwo:łódzkie
Powiat:kutnowski
Gmina:Żychlin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Biblioteka miejska w Żychlinie, Aleje Racławickie 5

Historia

Dwór z XVIII w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1331 r. kiedy to należała do wojewody łęczyckiego Chwała. Prawa miejskie otrzymała przed 1397 r. W 2 poł. XVI w. miasto spotkała klęska pożaru. Powolna odbudowa, a nawet wyjednany u króla przywilej jarmarków nie wpłynął na znaczny rozwój miasta. W 1790 r. Żychlin liczył 350 mieszkańców.
W XIX w. ludność miasta znacznie wzrosła, jednak tak jak w pobliskim Kutnie występował tu znaczny odsetek ludności żydowskiej. W 1870 r. na mocy ukazu carskiego Żychlin stracił prawa miejskie. Odzyskał je dopiero w 1924 r. Na końcu XIX w. miasto liczyło już 7830 mieszkańców.
Istnieją wzmianki o zamku w Żychlinie, prawie nic o nim nie wiadomo. Budowla mogła mieć też formę drewnianej fortalicji. Prawdopodobnie była to wieża na kopcu. Castrum wspomniane zostało w źródłach po raz pierwszy w 1386 r.. Przyjmuje się, że obiekt powstał po spaleniu miasteczka przez Krzyżaków w 1331 r.. Miasto było centrum dużego klucza rodu Dolowitów i istnienie w nim takiego obiektu jest bardzo prawdopodobne.
Obecny dwór prawdopodobnie nie odgrywał w XIX i XX w. większej roli, szczególnie w przemysłowym miasteczku, stąd brak wzmianek o jego właścicielach. Na pocz. XX w. został on przebudowany.

Opis

Budynek parterowy, wybudowany na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem i portykiem kolumnowym (w małym porządku) podtrzymującym balkon. W osi wejściowej nad balkonem umieszczono facjatkę zwieńczoną trójkątnym frontonem.

Park

Park o pow. ok. 1 ha, zadbany, o wyraźnej kompozycji przestrzennej. Drzewostan prawdopodobnie z okresu, w którym przebudowano dwór, czyli przełom XIX i XX w.

Inne

Rządcówka.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tymoteusz Słowikowski12 lat i 6 miesięcy temu
W Żychlinie raczej dworu nie ma i nigdy nie było. Miejscowi mówią że o żadnym dworze nie słyszeli a pytaliśmy sporo osób w internecie też nic nie ma. W Żychlinie stoją dwie szkoły jedna nowo zbudowana drugo w starym domu który napewno nie jest dworem.
Marek Kujawa12 lat i 6 miesięcy temu
A ja jestem z Kujaw i nigdy tam nie byłem ale na 99% dwór to obiekt przy Alejach Racławickich, w parku który się tam znajduje. Poza tym samych szkół jest w Żychlinie siedem - mieszczą się one w czterech obiektach: przy 1-go Maja 23 i 25, przy placu Jana Pawła 2, i przy Łukasińskiego, więc na dzień dobry informacja jest do kitu.
Tymoteusz Słowikowski12 lat i 6 miesięcy temu
Teraz do głowy przyszedł mi jeden obiekt ale nie ma tam szkoły tylko biblioteka : http://www.odleglosci.pl/mapa,polski,Zychlin,galeria,0,gstr,144,gwoj_id,5.html
Marek Kujawa12 lat i 6 miesięcy temu
Teraz czekamy na zdjęcie, bo dla mnie za daleko :)))
Agnieszka Hulewicz12 lat i 6 miesięcy temu
niestety rozbiórka zabytków ma miejsce zbyt często jak na mój gust... szkoda że wszystkiego nie można odbudować..