Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Mrowiny

Konradswaldau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Żarów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 604/WŁ z 30.12.1975
Park:nr rej.: 722/WŁ z 17.02.1979

Stan obecny

Po wojnie majątek upaństwowiono . Był siedzibą PGR ,później mieściła się tu szkoła , zakład poprawczy , następnie właścicielem były m.in. Żarowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych .
Obecnie mocno zaniedbany pałac znajduje się w rękach prywatnych. Teren otoczony ogrodzeniem – zabytek z dostępem utrudnionym .

Historia

Pałac w Mrowinach powstał w drugiej połowie XVI wieku z inicjatywy rodu von Adelsbach.
W poł. XVIII w. rezydencja została przebudowana w okazały barokowy pałac, założony na planie podkowy. Był to budynek czterokondygnacyjny pokryty dwuspadowym dachem.
W roku 1868 zabytek kupił Karl Friedrich von Kulmitz by dwa lata później przystąpić do przebudowy pałacu według projektu berlińskiego architekta Hermana F. Waesemana.

Opis

Pałac stał się zwartą, trójkondygnacyjną bryłą o rzucie wydłużonego prostokąta, w stylu neorenesansowym. Od zachodu wybudowano wieżę w stylu włoskiego renesansu, a od południa reprezentacyjne wejście. W budynku znajduje się 40 pomieszczeń, w tym sporych rozmiarów sala balowa z tarasem wyprowadzonym w fasadzie północnej.
Wejście do pałacu, zaakcentowane jednokondygnacyjną galerią z portykiem .
Wnętrza o układzie 2,5 traktowym , za wyjątkiem galerii i dwukondygnacyjnej sali balowej w ryzalicie od strony ogrodu.

Park

Obiekt otacza 6,5 ha , zaniedbany park krajobrazowy z 2 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
Palac w Mrowinach nadal opuszczony choc na miejscu przebywa stale stroz...taki chcialoby sie powiedziec typowy "Aniol" z "Alternatyw 4 ". Bylismy pierwsi pod brama ale szybko zjechaly sie inne samochody wiec "imc Aniol" raczyl do nas wyjsc. Opowiadal rozne ciekawe historyjki..o bytnosci tam samej Tyszkiewicz czy Lazuki ale jedna historia zaciekawil mnie doglebnie...choc brzmi malo prawdopodobnie..Rzecz jasna jesli ktos cos wie na ten temat chetnie poslucham...Otoz jegomosc twierdzil, ze palac ma polaczenie z samym oddalonym o okolo 25 km Zamkiem Ksiaz..malo tego z Walimiem i calym obiektem Riese. Podobno w latach 50-tych kilkoro dzieci zeszlo pobliska polaczona z korytarzami studnia i....nie wrocilo. Jesli to prawda to w archiwach policyjnych musi byc jakis slad tego zdarzenia...Studnie jak twierdzil "Aniol" zasypano...a historia zatarla slad "niewyraznych faktow"...Zreszta byl tam po wojnie PGR, potem poprawczak...a teraz za bagatela bodaj 3 miliony mozna nabyc calosc i samemu sobie do woli kopac i szukac tajemnic :)...