Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wola Krzysztoporska
2017, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola KrzysztoporskaMiniatura Wola Krzysztoporska

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wola Krzysztoporska
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekBogdan Adler

Wola Krzysztoporska

Województwo:łódzkie
Powiat:piotrkowski
Gmina:Wola Krzysztoporska
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 275 z 30.11.1978

Stan obecny

Dziś stan dworu jest zły, brak pełnego dostępu za ogrodzeniem nieczynnej fabryki barwników. Na terenie dworu znajdują się jeszcze zabytkowe wille właścicieli i pracowników fabryki.
Rok 2020 : Obecnie teren przydworski i willowy wygląda jak poligon budowlany , na którym zgromadzono przeróżne materiały i infrastrukturę budowlaną – ale cech prac remontowych budynków , nie widać ..

Historia

Historia Woli Krzysztoporskiej jest krótka, ale ciekawa. Była to siedziba rodowa Krzysztoporskich (Krzyżtoporskich).
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1552. W 1558 przeszła w ręce Jana Krzysztoporskiego, kasztelana wieluńskiego i sieradzkiego, sekretarza królewskiego. Za jego sprawą w Woli Krzysztoporskiej wzniesiony został murowany dwór obronny. Niestety dwór nie zachował się do dzisiaj, a jego materiały zostały zapewne zniszczone podczas budowy nowej siedziby w XIX wieku. W II połowie XIX stulecia wzniesiono nowy, parterowy dwór na planie litery T, który oglądać możemy do dziś.

Opis

Budynek w stylu klasycyzującym. Budowla była interesująca zarówno architektonicznie, jak i artystycznie. Mogła mieć formę renesansowej willi. Po roku 1830 dobra przeszły w posiadanie Trzcińskich, kiedy Salomea Trzcińska odziedziczyła je po swojej matce Mariannie z Kempińskich Głębockiej-Topolskiej. W roku 1861 wieś nabyli Szerszenscy. Dzięki tej rodzinie rolnicza Wola Krzysztoporska stała się miejscowością przemysłową. Powstała tu fabryka barwników, której historia skończyła się całkiem niedawno, bo w roku 2000.

Park

Na początku XX wieku powstał park, oraz zespół willi. W dokumentach z roku 1930 jako właściciel widnieje Izrael Szpilfogiel.
Po 1945 majątek został rozparcelowany. Park podzielono na dwie części: wiejską przeznaczoną dla mieszkańców, w której wzniesiono nawet muszlę koncertową, oraz część przemysłową należącą do fabryki barwników.

Inne

Częściowe opisy pochodzą ze strony : zamkilodzkie.pl dodał: Jerzy.M polskiezabytki.pl
Autorem zdjęć z roku 2018 jest kolega Artur B. Dziękuję Arturze

W Rejestrze Zabytków :

- dwór, poł. XIX, nr rej.: 275 z 30.11.1978 (wypis z księgi rejestru - brak decyzji)

W Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków :

- dwór
- park
- willa 1 Szpillfogla
- willa 2 Szpilfoglów
- dom pracowniczy
- liczne budynki zespołu fabrycznego ( spichlerz , olejarnia , kotłownia , słodownia , drożdżownia)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.