Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Walewice

Województwo:łódzkie
Powiat:łowicki
Gmina:Bielawy
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac z pawilonami i galeriami, nr rej.: 119-VII-28 z 18.01.1962 oraz 119 z 24.08.1967
Park:nr rej.: 617 z 24.08.1967

Stan obecny

Państwowa Stadnina Koni Walewice.
Funkcjonuje też hotel. Można zwiedzać pałac i coś zjeść, ale tylko po wcześniejszym zgłoszeniu.

Historia

Pałac został wybudowany w roku 1783 na polecenie Anastazego Walewskiego, starosty wareckiego i jego żony Magdaleny z Tyzenhauzów. Projekt przygotował architekt Hilary Szpilowski. Pałac w latach późniejszych wielokrotnie zmieniał właścicieli. W III ćwierci XIX wieku majątek należał do Stanisława Jana Grabińskiego i z jego inicjatywy pałac został gruntownie restaurowany. Przebudowany przy tej okazji układ pomieszczeń na piętrze, salon na parterze zyskał nowy wystrój, galerie łączące korpus główny z pawilonami bocznymi uzyskały oszklenie, w tympanonie nad portykiem frontowym pojawił się kartusz z herbem. W latach 30 tych pałac należał do Stanisława Bohdana Grabińskiego i jego żony Jadwigi z Potockich. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano Państwową Stadninę Koni Rasowych.

Opis

Zespół złożony z korpusu głównego i dwóch pawilonów bocznych połączonych z nim za pomocą dwóch galerii załamujących się pod kątem prostym. Korpus główny murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, kondygnacja piwniczna od strony ogrodu odsłonięta całkowicie w skutek spadku terenu, piętrowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym, nad ryzalitami trój połaciowym kryty blachą. Na elewacji frontowej symetrycznie rozmieszczona para eliptycznych lukarn. Elewacja frontowa 13 osiowa z 3 osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie, poprzedzonym czterokolumnowym portykiem jońskim w porządku wielkim. Ryzalit rozczłonkowany pilastrami, półkolumnami oraz zagłębionymi kolumnami w porządku jońskim. Portyk wsparty na jońskich kolumnach dźwigających belkowanie i trójkątny fronton. Na belkowaniu umieszczono tablicę upamiętniającą fundatora, architekta i datę powstania pałacu. W polu frontonu kartusz herbowy. Elewacja wyposażona w dwa jednoosiowe skrajen ryzality, wyszczególnione przez parę pilastrów jońskich. Okna parteru dekorowane naczółkami odcinkowymi i trójkątnymi wspartymi na wolutowych konsolkach. Okna piętra w schodkowo zamkniętych niszach. Całość elewacji wieńczona wydatnym gzymsem koronującym z kroksztynami. Elewacja ogrodowa wyposażona w dwa wydatne, skrajne ryzality połączone ze sobą tarasem. Elewacja dekorowana boniowaniem. Układ wnętrz parteru dwutraktowy z dodatkowymi pomieszczeniami w ryzalitach ogrodowych, sienią zlokalizowaną na osi i klatką schodową pośrodku traktu frontowego. Po lewej stronie sieni zlokalizowano salon, po prawej jadalnię. W partii piętra korytarz oddzielający trakty, otwierający się oknami na klatkę schodową. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Park krajobrazowy założony w roku 1886 według projektów Waleriana Kronenberga. Na terenie parku umieszczono późnobarokowe i klasycystyczne rzeźby z piaskowca przedstawiające między innymi Marsa, Wenus oraz Dianę. Zabudowania gospodarcze pochodzące z przełomu wieków XVIII i XIX. Obecnie przebudowane i pozbawione cech stylowych.

Inne

Galerie łączące pawilony i korpus główny, załamujące się pod kątem prostym, krótszym bokiem przylegając do pawilonów. Jednotraktowe, parterowe, o elewacjach rozczłonkowanych parami półkolumn toskańskich od strony dziedzińca i pilastrami toskańskimi od strony ogrodu. Całość wieńczona ścianą attykową. Pawilony murowane z cegły i otynkowane, posadowione na planie kwadratu, o regularnej bryle, piętrowe, z poddaszem przekrytym dachem namiotowym. W lewym pawilonie w jednym z pomieszczeń zachowały się malowane tapety z I połowy XIX wieku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ela Swiłło7 lat i 3 miesiące temu
Z ofertą pałacu najlepiej zapoznać się na stronie www.walewice.pl. Mimo przydrożnej tablicy o hotelu i restauracji, na bramie pałacowej kompletny brak informacji o tych funkcjach ani o możliwości zwiedzania. Trzeba wcześniej umówić się telefonicznie lub mailowo.