Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Ujazd
2009, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura UjazdMiniatura Ujazd

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5986, 19.9242

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał GajkowskiJanina TomczykBogdan Adler

Ujazd

Województwo:łódzkie
Powiat:tomaszowski
Gmina:Ujazd
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 371 z 27.05.1967

Stan obecny

Dekret o nacjonalizacji pozbawił Ostrowskich pałacu i ulokowano w nim biura PGR .
W 1957r – obiekt przeszedł pod zarząd ZHP , który w 2002r. obiekt wraz z 14ha parkiem sprzedał w prywatne ręce ??? , nie będąc prawnym jego właścicielem .
Z rąk – do rąk , w krótkim czasie obiekt stał się własnością lokalnego inwestora .
Zaniedbany park – nieco uporządkowano , a w budynku pałacu toczą się jakieś prace – ale słabo zauważalne ...

Historia

Historia pałacu sięga średniowiecza. Z tej bowiem epoki pochodził zameczek, który stał tu pierwotnie. Po 1636 roku, na miejscu zameczku zbudowano barokowy pałac dla Kacpra Denhoffa. W latach 1882-86 pałac ten został gruntownie przebudowany dla hr. Juliusza Ostrowskiego i ubrany w neogotycką szatę. Twórca tej przebudowy nie jest znany. Znamy natomiast architekta biorącego udział w następnej przebudowie, mające miejsce w latach 1920-22.
Był nim Fryderyk Tschoepe z Piotrkowa. Przekształcenie pałacu dotyczące zarówno wnętrz jak i samej struktury budynku wpłynęło mocno na niekorzyść ogólnego efektu. Do 1945 roku pałac pozostawał w rękach prawowitych właścicieli. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano przedszkole gminne, a następnie zamieszkali tam pracownicy PGR znajdującego się w dworskim folwarku. Wówczas dokonano licznych zniszczeń w pałacu. Pałac został odremontowany w 1966 roku.
Po kilku latach restauracji powstała forma, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. W myśl zasad polskiej szkoły konserwatorskiej nie tylko usunięto szpecące dobudówki z lat 20 tych, ale również do form gotyckich przywrócono zatarte wcześniej zupełnie formy barokowe a nawet średniowieczne. Po remoncie w budynku przez pewien czas rezydował Związek Harcerstwa Polskiego. W latach 90 tych pałac pozostawał w większości niezagospodarowany, w przebudowanych wnętrzach organizowany były imprezy okolicznościowe.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach przeprutych facjatkami i pokrytych blachą. Niesymetryczna elewacja frontowa z 4 otworami okiennymi ulokowanymi po lewej stronie ryzalitu i 3 po prawej. Skrajne otwory okienne zlokalizowane są obok siebie. Okna zamknięte półkoliście z ostrołukowymi naczółkami.
Okna piwniczne zlokalizowane na osiach okien elewacji zamknięte łukiem odcinkowym. Ryzalit piętrowy, z głównym wejściem do budynku ulokowanym na osi głównej, z 3 otworami okiennymi na piętrze zamkniętymi półkoliście. Ryzalit został poprzedzony wysokimi, jednobiegowymi schodami. Całość elewacji oraz ryzalitu została zwieńczona fryzem lombardzkim i niesymetrycznie rozmieszczonymi wimpergami. Do elewacji bocznej dostawiono parterową przybudówkę o wystroju architektonicznym analogicznym do elewacji frontowej.

Park

Dość dobrze zachowany rozległy park krajobrazowy. W parku dużo egzotycznych drzew; platany, oliwki, tuje. Niestety wiele tych drzew uległo zniszczeniu.

Inne

Rządcówka, brama w ogrodzeniu, kapliczka przy bramie, młyn. Właściciele majątku Ujazd ufundowali na swoich ziemiach kościół w 1674 roku, a rodzina Ostrowskich wybudowała przy nim swoją kaplicę. Wybudowano także plebanię z modrzewia w stylu dworku naprzeciwko kaplicy Ostrowskich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Janina Tomczyk4 lata i 8 miesięcy temu
To nieprawda, że w pałacu był urząd gminny lub gromadzki po 1945 roku, bo gmina miała swój własny budynek przy rogu Pl Kościuszki i Tomaszowskiej (ponad 100 letni wówczas budynek z facjatką obecnie rozebrany). W pałacu było początkowo przedszkole i biura PGR, a następnie wprowadzono lokatorów z PGR, którzy hodowali tam świnie. Pamiętam przepiękne piece, schody prowadzące z holu na górny taras oraz drzwi wejściowe, gdzie był wyrzeźbiony herb Rawita hr Ostrowskich, oraz na prawym skrzydle drzwi rzeźbiony wizerunek Matki Boskiej. Wszystkie elementy drewniane zostały porąbane na opał przez "lokatorów" z PGR, a pałac stał się wychodkiem i obiektem do demolki. Podobnie było z parkiem i mój ojciec Władysław Janiszewski, który został nakazem w 1948 roku powołany na stanowisko urzędnika USC i sekretarza gminy, starał się usilnie o ratowanie tego pałacu i parku przed całkowitym zniszczeniem. Znał osobiście rodzinę Ostrowskich, bo w 1909 roku pracował na tym terenie jako pomocnik pisarza , a potem pisarz gminny oraz znał wygląd pałacu i parku z lat ich świetności. Niestety mój ojciec był obiektem wielu szykan tzw komunistycznej władzy i bardziej udawało się chronić obiekty przyrody niż pałac.
W folwarku znajdującym się za parkiem w stronę Antolina były zabytkowe budynki gospodarcze, które były scenografią do serialu "4 pancerni i pies", ale tymi władał PGR .
Mam nadzieję, że Pan Najder jako obecny właściciel pałacu zadba o jego dobry stan.
Pałac i piękny park to lata mego dzieciństwa spędzonego w Ujeździe.
Marek Kujawa4 lata i 8 miesięcy temu
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprawiła pani opis. Służy do tego opcja "zasugeruj zmiany" na karcie obiektu. Pozdrawiam!