Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Miłków

Arnsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Podgórzyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII, XVIII, XIX/XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A/769/522/J z 8.06.1979
Park:nr rej.: 507/J z 7.12.1977

Stan obecny

Własność prywatna. Hotel i restauracja \\\\\\\\\\\\\\\"Spiż\\\\\\\\\\\\\\\" .

Historia

Początki pałacu w Miłkowie sięgają połowy XVII w., choć prawdopodobnie już na przełomie XIII/XIV istniała tutaj siedziba szlachecka, najpewniej zburzona podczas wojen husyckich. W 1656r. Miłków nabył hrabia Carl Heinrich von Zierotin, który zlecił budowę siedziby w formie budynku o trzech skrzydłach, z niewielkim reprezentacyjnym dziedzińcem. Pałac powstał ok. 1667r. W 1765r. obiekt zmienił właściciela, który przebudował posiadłość oraz założył ogród. W XIX w. pałac ponownie częściowo przebudowano, nadając mu charakter neobarokowy poprzez zmianę elewacji i dodanie ryzalitu. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu była rodzina von Schmettau. Po II wojnie światowej we wnętrzach utworzono dom wczasowy. W 1978r. pałac został odrestaurowany przez Sudeckie Zjednoczenie Rolno - Przemysłowe. Obecnie w pałacu mieści się hotel i restauracja.

Opis

Pałac barokowy z XVII w. Budynek na planie litery \\\'u\\, nakryty mansardowymi dachami z wysokimi kominami i lukarnami. Fasada budowli jest regularna i symetryczna, elewacja ogrodowa jest wzbogacona prostokątnym ryzalitem. Nad portalem frontonu pałacu wisi kartusz herbowy dawnych właścicieli, rodu von Matuschka. Portal wejściowy wspierają kolumny. Nad środkowym frontonem znajduje się ozdobna facjatka. Elewacje ozdabiają opaski okienne, narożne boniowanie i gzymsy: międzykondygnacyjny i wieńczące. Wnętrza dostosowane zostały do funkcji hotelowej i zatraciły cechy stylowe, choć zachowały się boazerie w holu i sklepienia kolebkowe.

Park

Park w stylu angielskim o pow. ok 4,5 ha. Na obrzeżu parku znajdują się zabudowania gospodarcze i stajnie.

Inne

Na cmentarzu przy kościele katolickim w Miłkowie zachował się grobowiec Matuschków - zwieńczony ich herbem. Przy ogrodzeniu kościelnym stoi pręgierz, przy którym właściciele pałacu karali podwładnych. Z drugiej strony muru ufundowano trzy krzyże pokutne - kolejny relikt dawnego prawa. Na jednym z nich widać wyraźnie narzędzie zbrodni- miecz.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Stajnia, nr rej.: 507/J z 7.12.1977

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.