Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Stary Sławoszew
2018, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Stary SławoszewMiniatura Stary SławoszewMiniatura Stary SławoszewMiniatura Stary Sławoszew

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1501, 19.1518

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Judyta BadowskaBogdan Adler

Stary Sławoszew

Województwo:łódzkie
Powiat:łęczycki
Gmina:Daszyna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 530 z 9.08.1967

Stan obecny

Wyeksploatowany budynek dworu – znalazł w 2003r. Nabywcę , który rozpoczął prace zabezpieczające i remontowe ... I na tym się skończyło .. Stoi obłupany z tynków i zdobień ..

Własność prywatna. W trakcie remontu.

Historia

Dwór został wybudowany w latach 60 tych XIX wieku. W okresie 20 lecia między wojennego majątek należał do Karola i Henryka Schlosserów. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze zamieszkali nowi lokatorzy, którzy swoim użytkowaniem doprowadzili zabytek do ruiny.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem pokrytym dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa posadowiona na cokole, 9 osiowa, z 3 osiowym, czterokolumnowym portykiem jońskim, wieńczonym belkowaniem i trójkątnym szczytem. Portyk został poprzedzony schodami. Pod portykiem wejście główne do dworu i symetrycznie rozmieszczona para okien. Wszystkie otwory zamknięte półkoliście. Wystrój elewacji pierwotnie bardzo bogaty, w tej chwili, na skutek prac remontowych, ograniczony do boniowania narożnego, gzymsów oraz prostych naczółków nadokiennych wspartych na wolutowych konsolkach. Układ wnętrz został gruntowanie zmieniony po zakończeniu wojny. Całość utrzymana w duchu późnego klasycyzmu.

Park

Resztki po parku krajobrazowym. Przy wjeździe do parku ulokowano na początku XIX wieku kaplicę p.w. Wniebowzięcia Matki Boskiej. Kaplica jest drewniana, konstrukcji słupowej, wzniesiona na planie prostokąta, przekryta dwuspadowym daszkiem z wieżyczką na sygnaturkę.

Inne

Za płotem – ciekawy kościółek drewniany z 1840r – ale o dwór się w nim chyba nie modlą ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Judyta Badowska4 lata temu
Wystrój zewnętrzny był bardzo bogaty, nawet zaskakująco bogaty jak na obiekt prowincjonalny. Obecny wygląd budynku spowodowany jest przygotowaniami do remontu, m.in. zabezpieczeniem detalu w pracowni sztukatorskiej, w celu odtworzenia go.
Bogdan Adler4 lata temu
Czyli - jest dobrze ... tylko tego nie widać ... Od ilu lat ???
Judyta Badowska4 lata temu
Nie jesteśmy pierwszymi właścicielami, obiekt przechodził z rąk do rąk. Mnóstwo czasu zajęło "prostowanie"kwestii geodezyjnych w zwiazku z sasiedztwem kosciolka. Bogdan Adler-jak masz kasę na kupce-może odkupisz nieruchomość i pokazesz wszystkim jak przeprowadzic błyskawiczny remont w zabytku.