Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Milicz
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura MiliczMiniatura Milicz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Milicz
Zdjęcie Bogdan Adler

Milicz

Militsch

Województwo:dolnośląskie
Powiat:milicki
Gmina:Milicz
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 878 z 19.06.1961

Stan obecny

Ruiny. Do dziś z ruin - przetrwały tylko szczątki . Tuż obok usytuowano boisko Szkoły Leśnej .

Historia

Ruiny zamku wznoszą się na południowym brzegu rzeki Baryczy na zachód od miasta lokowanego w 1312 roku. W XII wieku miejscowość pełniła funkcje siedziby kasztelańskiej. Później dobra należały do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego a do roku 1358 stanowiły posiadłość kapituły wrocławskiej. Po połowie XIV wieku wzniesiono w nowym miejscu zamek dla księcia oleśnickiego Konrada I. Od 1494 roku miejscowość wchodziła już w skład terytorium czeskiego a renesansowej przebudowy dokonał jej właściciel Zygmunt Kurzbach.
W roku 1590 rezydencja przeszła w posiadanie rodziny von Maltzanów, którzy utrzymali się w niej aż do zakończenia II Wojny Światowej. W 1536 roku miał miejsce pożar poczym rezydencja została odbudowana. Na XVII wiek przypadają przebudowy posiadłości. W latach 1790-1800 w pobliżu powstał klasycystyczny pałac projektu Karla Gottfrieda Geisslera. Dawny pałac został w tym samym czasie przekształcony w przędzalnię bawełny i wtopiony w założenie parkowe nowej rezydencji. Niedługi czas potem budynek został strawiony przez pożar.
Po zniszczeniach odbudowany został w szacie neogotyckiej a w środku ulokowano teatr, przędzalnię oraz farbiarnię sukna. W połowie XIX wieku budynek był już nieużytkowany i popadał w ruinę. Obecny stan badań nie pozwala na odtworzenie dziejów i rozwoju przestrzennego średniowiecznego zamku. Najprawdopodobniej założenie miało kształt nieregularnego wieloboku, otoczonego murem i fosą.
Z drugiej połowy XIV wieku pochodziła czworoboczna, trójkondygnacyjna wieża mieszkalna i znajdujące się w jej pobliżu budynku. Wjazd do zamku ulokowany był od wschodu.

Opis

Średniowieczny zamek księcia Konrada I był zbudowany prawdopodobnie na planie nieregularnego wieloboku, posiadał trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną i budynki towarzyszące. Całość otoczona była murem i fosą. Przypuszcza się, że wjazd znajdował się od wschodu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 5 miesięcy temu
Milicz - ruiny zamku - dzisiaj sa juz "szczelnie " ogrodzone - zakaz wstepu ...
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 5 miesięcy temu
PS.. zdjęc nie dodaje - bo i tak Marek ich nie zamieszcza ..