Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Milicz

Militsch

Województwo:dolnośląskie
Powiat:milicki
Gmina:Milicz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł XVIII w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 216 z 31.05.1950
Park:nr rej.: 183 z 31.05.1950

Stan obecny

Po wojnie w pałacu znajdowała się komendantura wojsk radzieckich , następnie Leśny Ośrodek Szkoleniowy , Technikum Leśne a obecnie Zespół Szkół Leśnych.
Pałac był remontowany po 2WŚ - w latach 1959-1960.

Historia

W końcu XVIIIw w Miliczu - stolicy wolnego państwa stanowego - baronatu rodu von Maltzan od XVIw. powstał piękny , klasycystyczny kompleks pałacowy z oficyną , domem zajezdnym i budynkiem zarządu dóbr , usytuowany nad sztucznym kanałem wodnym, z kolumnowymi portykami na osi i centralną kopułą z latarnią , otoczony dużym parkiem w stylu angielskim . Kompleks przebudowywany w 1910 i 926r.
Pałac zbudowany został wg projektów architekta K. G. Geisslera (autora biskupiego pałacu wrocławskiego) zatwierdzonych w 1799 r. na zlecenie Joachima Karola von Maltzan w latach 1797 -1938.
Swoją bryłą nawiązuje do poczdamskiego Sanssousi i Neues Palais.
Budynek główny dwudziestotrzyosiowy posiada piękny salon - salę balową z kolumnami w kształcie elipsy znajdującą się pod główną kopułą budynku.
Pałac posiada dwa dziedzińce - honorowy i herbowy.
Honorowy to miejsce gdzie znajduja się oryginalne rzeźby oraz secesyjna fontanna.
Dziedziniec herbowy z aleją dojazdową , niewielką fontanną i mostkiem na polanę widokową znajduje się wzdłuż elewacji południowej .

Opis

Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Od strony podjazdu zdobi go kolumnowy portyk na osi z ryzalitami po bokach. W budynku centralnym pomieszczeniem był reprezentacyjny salon o kształcie elipsy z jońskimi kolumnami, nakryty kopułą z latarnią, widoczną z każdej strony pałacu. Elewacja ogrodowa ma silnie wysunięty ryzalit na osi z czterema parami kolumn, trójkątnym frontonem oraz dwoma ryzalitami bocznymi. Ryzalit środkowy nakryty jest płaską kopułą, która wtapia się w dach i łączy z kopułą nad salonem, której bęben ozdabiają płaskorzeźby w formie opasującej go girlandy. Narożne ryzality elewacji ogrodowej nakrywają baniaste kopułki.

Park

Dokoła rozciąga się założony pod koniec XVIII w. park krajobrazowy w stylu angielskim. Jego powierzchnia osiągała nawet 50 ha, a młynówka zasilała okoliczne stawy. Występuje w nim ok. 80 gatunków drzew i krzewów wraz z okazami takimi jak dąb o obwodzie 694 cm. Na skraju parku rośnie grupa dębów, pomników przyrody. W pobliżu znajduje się grobowiec hrabiego Andrzeja Maltzana i jego żony.

Inne

Zachowała się także część dawnych zabudowań gospodarczych - budynki wolno stojących oficyn i stajni. Wzdłuż pałacu położone są trzy bramy. Przed pałacem znajduje się secesyjna fontanna wykonana w 1910 roku przez C. Paczka.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 7 miesięcy temu
Milicz - cudowny zespól pałacowo -parkowy z 1795 r.