Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Bogdan AdlerŁęki Kościelne
Województwo:łódzkie
Powiat:kutnowski
Gmina:Krzyżanów
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:kutnowski
Gmina:Krzyżanów
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski, 3 ćw. XVIII, XIX w.Obiekt:dwór, nr rej.: 44-III-8 z 24.03.1947 oraz 22 z 7.06.1967
Park:nr rej.: 391 z 7.06.1967
Stan obecny
W powojennej historii – dwór i folwark były składnikami należącymi do Stadniny Koni w Walewicach i budynek mieścił biura , następnie był własnością firmy „Łękpol” .Obecnie folwark użytkuje Spółka Rolnicza a dwór jest własnością prywatną osoby niechętnej odwiedzającym ...
Obiekt grał w kilku filmach – m. Inn. „Rodzina Połanieckich” .
Historia
Łęki Kościelne – majątek Leźnickiego w XVIIIw kupuje Guzowski , w 1817r – Świętosławski , następnie dziedziczą go Czarnowscy , którzy rozwijają rolniczą działalność do 2WŚ w oparciu o folwark , zakładają Kółka Rolnicze .Nieopodal folwarku , na stawie istniał od czasów średniowiecza kopiec , a na nim budowano kolejne dworki .
Obecnie istniejący pochodzi prawdopodobnie z XVII/XVIIIw , przebudowywany w XIXw , remontowany w latach 60-tych XXw .
Opis
Dwór - jest to konstrukcja zrębowa , na planie prostokąta , na podmurówce , z drewna modrzewiowego szalowana deskami , parterowa , z użytkowym poddaszem , kryta drewnianym gontem . W połaciach dolnych symetrycznie rozmieszczone okna powiekowe.Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym gankiem wspartym na 4 słupkach i zwieńczonym trójkątnym półszczytem. Na elewacji ogrodowej analogiczny ganek wieńczony jednak daszkiem trzypołaciowym. Na elewacji bocznej po dwa otwory okienne. Okna zostały wyposażone w drewniane okiennice. Całość skomponowana w duchu późnego baroku i klasycyzmu.
Park
Dwór usytuowany niezwykle malowniczo na kopcu , otoczony fosą łączącą się ze stawem. Pozostałości parku krajobrazowego z pocz. XIXw - ok. 3 ha z kilkoma stawami .Jest to jeden z bardzo niewielu , o ile nie jedyny – tak dobrze zachowany dwór na kopcu w Polsce ..
Inne
W Rejestrze Zabytków :- zespół dworski, 3 ćw. XVIII, XIX:
- dwór, drewn., nr rej.: 44-III-8 z 24.03.1947 oraz 22 z 7.06.1967
- park, nr rej.: 391 z 7.06.1967
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.