Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Maniów Wielki
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów WielkiMiniatura Maniów Wielki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Maniów Wielki
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerSławomir MilejskiGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Maniów Wielki

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Mietków
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Ruina porośnięta samosiejkami z zewnątrz i wewnątrz. Nie figuruje w Rejestrze Zabytków .

Historia

Pierwotnie renesansowy dwór zbudowany w XVI wieku. W kolejnych stuleciach wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Ostateczną formę pałacu uzyskał w 1893 roku. Na przełomie XVI i XVII posiadaczem włości w Maniowie Wielkim był Abraham Purschnitz. Potem kolejno w wieku XVII - Krzysztof von Borschnitz, a potem Aberham von Borschnitz, od 1824 roku Johann Gottlob Pohl, a następnie jego syn Hermann Pohl.Ostatnim właścicielem był Friedrich Wilhelm Pohl-Grund. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, był dwu- i trzykondygnacyjny, posiadał użytkowe poddasze, które nakrywał dach mansardowy z lukarnami.  W centralnej części ośmioosiowej elewacji południowej znajdował się potężny, dwukondygnacyjny szczyt. Na osi elewacji północnej zachował się wydatny ryzalit, zwieńczony obecnie jedynym zachowanym szczytem. W szczycie ozdobny skrót H.P. nawiązujący do Hermanna Pohla właściciela pałacu pod koniec XIX wieku, który przeprowadził jego ostatnią przebudowę w 1893r.

Opis

Do chwili obecnej z rezydencji przetrwały przede wszystkim mury obwodowe i część ścianek działowych. Elewacje zachowały ślady dawnych zdobień w postaci boniowanych naroży i obramowań części otworów okiennych. W zrujnowanych wnętrz można natrafić na ślady renesansowej kamieniarki. Po 2WŚ uległ ruinie Do ruin pałacu przylega zaniedbany park krajobrazowy. W pobliżu znajdują się pochodzące z początku XIX wieku zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

Park

Park, obecnie zaniedbany. Wśród starego drzewostanu - platany klonolistne i tulipanowce .

Inne

Skromne klasycystyczne zabudowania przydworskie wybudowane na pocz. XIX w. - stajnia i obora.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.