Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Głuchów
2018, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura GłuchówMiniatura GłuchówMiniatura GłuchówMiniatura Głuchów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Głuchów

Województwo:łódzkie
Powiat:skierniewicki
Gmina:Głuchów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

09.2018 – nieużytkowany, zabezpieczony .

Historia

Dwór wybudowany w latach 1793-94. Od roku 1934 był wykorzystywany na cele szkolnictwa. Na początku, w okresie między rokiem 1936 a 54 był użytkowany przez Uniwersytet Ludowy. W latach późniejszych mieściła się w nim Zasadnicza Szkoła Rolnicza oraz Oddział Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. W latach 90 tych częściowo pełnił już funkcje mieszkalne.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Podpiwniczone, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórnym falistym eternitem. Elewacja frontowa 7 osiowa, posadowiona na wysokim cokole, z umieszczonym centralnie nieznacznym ryzalitem, poprzedzonym dwoma parami kolumn toskańskich, dźwigających wydatne belkowanie oraz trójkątny szczyt z oknem półokrągłym wystające z połaci. W ryzalicie umieszczono wejście główne do budynku, lico elewacji dekorowane jest w tym miejscu boniowaniem pasowym. Na elewacji tylnej umieszczono trójosiową wystawkę wieńczoną trójkątnym szczytem, dodaną w roku 1934. Układ wnętrz został przekształcony w tym samym roku. Całość została skomponowana w duchu klasycyzmu.

Inne

Dwie oficyny pochodzące z XX lecia między wojennego, ustawione prostopadle do dworu o cechach klasycystycznych. Oficyny posadowione na planie prostokąta, parterowe, drewniane i oszalowane, posadowione na podmurówkach. Każda z nich na elewacji wzdłużnej została wyposażona w dwa ganki wieńczone dwuspadowymi daszkami i półszczytami górnymi. Obie oficyny przekryte czterospadowymi dachami o połaciach krytych blachą. Jedna z nich była wykorzystywana przez przedszkole a wcześniej pocztę, druga pełni rolę mieszkań prywatnych.

Zespół dworsko-folwarczny nie jest wpisany do Rejestru Zabytków ...

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Janina Tomczyk3 lata i 4 miesiące temu
Obiekt został wyłączony z użytkowania i niszczeje od kilku lat. Podobno wystawiony na sprzedaż nie znalazł nowego właściciela.
Janina Władysława Janiszewska