Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiBogdan Adler

Borów

Województwo:łódzkie
Powiat:łowicki
Gmina:Bielawy
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XIX, XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 522 z 27.12.1979
Park:nr rej.: 475 z 16.09.1978

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór został wybudowany po zakończeniu I Wojny Światowej z inicjatywy ówczesnego ministra skarbu Władysława Grabskiego. Posiadłość stała się własnością Grabskich za sprawą ojca Władysława Feliksa, który nabył miejscowy dwór w połowie XIX wieku. Nie wiadomo kiedy powstał wcześniejszy dwór należący do rodziny Grabowskich. Przebudowa powojenna dotyczyła dodania na froncie portyku, przekrycia mieszkalnego poddasza łamanym dachem i dodania drewnianych, dekoracyjnych dekoracji okiennych. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano dyrekcję miejscowego PGR. W latach późniejszych mieściły się w nim biura przedsiębiorstwa ?Hodowla Roślin Borów?.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem łamanym przeprutym facjatkami oraz oknami powiekowymi. Połacie dachowe pokryte dachówką ceramiczną. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym, czterokolumnowym portykiem toskańskim, zwieńczonym trójkątnym szczytem. Na osi głównej wejście do dworu z półokrągłym nadświetlem, na osiach bocznych w stosunku do osi głównej otwory okienne o eliptycznym kształcie. Otwory okienne z dekoracyjnymi, drewnianymi opaskami. Na elewacji bocznej wnęka ujęta parą kolumn toskańskich poprzedzona otwartym tarasem. Układ wnętrz został przekształcony. Do dworu dostawiono 7 osiową, parterową oficynę. Całość skomponowana w duchu stylu dworkowego.

Park

Wraz z przebudową dworu przekomponowano założenie parkowe. Jego twórcą był znany warszawski ogrodnik Leon Denielewicz, twórca między innymi Parku Skaryszewskiego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.