Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Białaczów
2009, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura BiałaczówMiniatura Białaczów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerBogdan Adler

Białaczów

Województwo:łódzkie
Powiat:opoczyński
Gmina:Białaczów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 334 z 15.06.1967 oraz 334/219 z 10.08.1994

Stan obecny

Po 2WŚ pałac przejęty został przez Państwo Polskie i zaadaptowany na szkołę .
W latach 60tych budynki przekazano Domowi Opieki Społecznej .
Od 1999r. Pałac nieużytkowany znajdował się w rękach administracji powiatu opoczyńskiego .
Kilkakrotnie wystawiano obiekt do przetargu .. w końcu w 2014r. znalazł się chętny dzierżawca – spółka warszawska , która zaczęła od dewastacji zabytkowego parku i elewacji pałacu .
Umowa dzierżawy została rozwiązana .
Lokalne źródła donoszą – że o zwrot pałacu wystąpili spadkobiercy Małachowskich – Nałęcz a także że decyzję w sprawie własności tego cennego obiektu wydał minister rolnictwa i rozwoju wsi. ????

Budynek nie jest użytkowany od wielu lat ....

Historia

Majątek w Białaczowie od XIIIw był w posiadaniu Odrowążów , później Białaczowskich a w XVIIIw i XIXw stanowił własność Małachowskich .
W 1888r dobra przeszły w ręce rodziny Plater drogą zapisu spadkowego .

Pałac zbudowany w latach 1797-1800 wg projektu Jakuba Kubickiego dla Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego. Generalny remont przeprowadzano w latach 50. XX w. oraz w latach 1966-1974.

Opis

Budowla klasycystyczna o dwukondygnacjowym korpusie głównym wzniesionym na planie prostokąta z portykiem kolumnowym od strony podjazdu i wydatnym trójbocznym ryzalitem w elewacji ogrodowej. Do korpusu głównego z obu stron przylegają ćwierć koliste galerie, które według projektu miały łączyć go z oficynami.
Wzniesiono jednak tylko jedną oficynę przy galerii wschodniej. Galeria zachodnia poszerzona została w XIX w. przez dobudowanie do niej od strony ogrodu kilku pomieszczeń. Przy wjeździe na dziedziniec usytuowano dwa pawilony. Wnętrza ozdobiono klasycystyczną dekoracją stiukową oraz malowidłami o motywach roślinnych i geometrycznych.

Park

Pałac otaczał rozległy , dziś zaniedbany , park pochodzący jeszcze z czasów własności Odrowążów , ze stawami i wyspą na której istniała ich rezydencja ..
W XVIIIw został przekomponowany wg projektu Franciszka Marii Lanciego. Neogotycka oranżeria oraz romantyczne ruiny.

Inne

- 2 pawilony
- oficyna
- ruiny romantyczne
- oranżeria

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.