Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Biała Rawska

Województwo:łódzkie
Powiat:rawski
Gmina:Biała Rawska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w.
Obiekt:pałac ?Zameczek?, nr rej.: 257 z 25.05.1957
Park:nr rej.: 499 z 16.09.1976

Stan obecny

Po II wojnie światowej obiekt został znacjonalizowany. Pełnił funkcje izby porodowej i apteki, oraz mieszkalne.
Zdewastowany. W 1996 roku przeszedł w ręce prywatne. Wyremontowano wnętrza, a w podziemiach utworzono restaurację, na piętrze sklep AGD, odremontowano elewacje tylko skrzydła południowego.

Historia

Pałac został wybudowany około poł. XIX w. najprawdopodobniej według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego na zlecenie Aleksandra Leszczyńskiego majora wojsk polskich. W latach 30. majątek należał do Gustawa Sułowskiego. Po zakończeniu II wojny światowej pałac był użytkowany przez aptekę, urządzono w nim również izbę porodową oraz mieszkania prywatne. W latach 90. XX wieku zabytek pozostawał niezagospodarowany i popadał w dewastację.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie litery L, o nieregularnej bryle składającej się z piętrowego korpusu z czworoboczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, parterowego skrzydła zakończonego od zachodu tarasem, parterowego skrzydła umieszczonego od południa wyposażonego w okrągłą wieże w narożu, do której dostawiono od wschodu prostokątną przybudówkę. Pałac podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachami dwu i czterospadowymi o połaciach z szeroko wysuniętymi poza lico elewacji okapami. Wystrój elewacji ograniczony do wieńczących ściany i wieże pseudokrenelaży, załamanych pod kątem prostym ku dołowi naczółków nadokiennych. Otwór wejściowy został zwieńczony ostrołukowym naczółkiem. Całość skomponowana w duchu nieregularnej willi włoskiej z elementami architektury neogotyckiej i neorenesansowej.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z 1 poł XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.