Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Michał JakobielskiMaciej AdamekEckhard HuthKrzysztof AndrzejewskiBogdan AdlerWaldemar PotulnyAndrzej KwasikJoanna KwokaŁomnica - Pałac (ul. Karpnicka 3)
Lomnitz
Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Mysłakowice
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Mysłakowice
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.Obiekt:pałac, nr rej.: 653/J z 27.08.1980
Park:nr rej.: 501/J z 1.12.1977
Stan obecny
Piękny pałac, pełniący reprezentacyjną, dostępną zwiedzającym część obiektu hotelowego.Historia
Pierwszymi właścicielami Łomnicy do 1366r. byli Hans von Schilde oraz Nitsche von Erdmannsdorf.W latach 1391-1650 r. majątek był w posiadaniu śląskiej rodziny von Zedlitz. Następnie, do 1738 roku przeszedł on w ręce baronowskiej rodziny de Thomagnini, która w roku 1720 wzniosła pałac w formie barokowej, którą rozpoznamy do dziś. Prawdopodobnie budowniczym pałacu był znany śląski architekt Martin Frantz, któremu przypisujemy także Kościół Łaski pod wezwaniem Św. Krzyża w Jeleniej Górze.
W 1738 budowlę zakupił bogaty kupiec lnu Christian Menzel z Jeleniej Góry. Łomnica należała do jego rodziny do roku 1811.
Kolejnymi właścicielami Łomnicy byli: kowarski kupiec Georg Flachs, po nim baron Moritz von Roth, od którego spadkobierców w 1835r. posiadłość zakupił pruski ambasador na dworze sycylijskim Carl Gustav Ernst von Küster. Przebudował on pałac w stylu biedermeierowskim, na podstawie projektu architekta Alberta Tollberga - ucznia Karla Friedricha Schinkla. Własnością rodziny von Küster.pałac pozostawał do końca II wojny światowej. Po wojnie do Łomnicy przybyli w większości wysiedleńcy z Ziem Polskich na wschodzie. W budynku urządzono szkołę, która mieściła się tu do końca lat 70-tych. Od tego czasu pałac popadał w ruinę.Dach oraz stropy uległy zawaleniu, na szczęście konserwator zabytków odrzucił wniosek o rozbiórkę.
W 1991r. wnuk ostatniej właścicielki Constanze von Küster odkupuje pałac i podnosi go z ruiny, a efekt jego działań możemy dziś podziwiać.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Karol Barsolis Turysta Kulturowy
www.turystakulturowy.pl