Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Bąkowa Góra
2009, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura Bąkowa GóraMiniatura Bąkowa GóraMiniatura Bąkowa GóraMiniatura Bąkowa Góra

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał GajkowskiWaldemar PotulnyBogdan Adler

Bąkowa Góra

Województwo:łódzkie
Powiat:piotrkowski
Gmina:Ręczno
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 193/X-3 z 12.08.1948 i z 1.02.1962 oraz 214 z 27.12.1967

Stan obecny

Ruina znajduje się na terenie prywatnym , wzgórze na którym stoi i park - częściowo uporządkowane przy samej ruinie ..

Obecnie w rękach prywatnych. Zwiedzanie i wejście na teren za zgodą właściciela.

Historia

Zamek powstał w połowie XV wieku, na polecenie Zbigniewa Bąka herbu Zadora, syna Zbigniewa Bąka seniora, jednego z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełły. Obiekt murowany stanął na miejscu starszego dworu drewnianego. W roku 1489, po śmierci fundatora dworu obiekt przeszedł w posiadanie zięciów: Jarosława Łaskiego i Andrzeja, oraz szwagra Piotra z Bnina, biskupa włocławskiego.
W XVI wieku majątek przeszedł na własność rodziny Małachowskich, którzy przystąpili do renowacji zamku. W wieku XVIII zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Nikt nie zabawił w nim dłużej ze względu na niezbyt dobre warunki mieszkaniowe. Grube mury i małe okna. W latach 20 tych rodzina Potockich, która ówcześnie posiadała zamek rozpoczęła poszukiwania skarbu, podobno ukrytego w lochach.
Efektem tych prac było znaczne osłabienie konstrukcji zamku. Skarbu nie odnaleziono. W latach 80 tych przeprowadzono badania archeologiczne oraz zabezpieczono i odgruzowano obiekt. Obecnie zamek jest ruiną z częścią murów zachowaną, częścią odbudowaną.

Opis

Zamek murowany z piaskowca, posadowiony na planie prostokąta, dwu albo trójkondygnacyjny. Budynek na elewacjach wzdłużnych wyposażony był w ryzality.
Wschodni pełnił funkcję wejścia głównego do zamku. Zachodni, mógł pełnić funkcję wieży obronnej. Zamek oskarpowany w narożach, jedno naroże wyposażone zostało w okrągłą basztę. Wewnątrz przyziemia znajdowała się prostokątna sień oraz dwa boczne pomieszczenia. Całość nakryta dwuspadowym dachem oraz otoczona suchą fosą. Zamek położony na miejscu starszego drewnianego dworu w otoczeniu dookolnego wału.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.