Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Pszczela Wola
2018, zdjęcie Grzegorz Chowicki
Miniatura Pszczela WolaMiniatura Pszczela WolaMiniatura Pszczela Wola

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Grzegorz Chowicki

Pszczela Wola

Województwo:lubelskie
Powiat:lubelski
Gmina:Strzyżewice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/702 z 9.12.1975
Park:

Historia

Pałac z 1852 roku. Pałac remontowany po 1944 roku i w latach 70. XX w.

Nazwę wsi wymieniono po raz pierwszy w początku XVII w. w wykazach dóbr Adama Gorajskiego, które ciągnęły się od okolic Biłgoraja pod Lublin. W 1652 roku miejscowość przeszła w ręce Remigiana Skarbek-Kiełczewskiego, po nim odziedziczył ją Teodor Skarbek-Kiełczewski, a następnie jego bracia.
W 1786 roku Żabią Wolę kupił plenipotent Rabowski. Następnie jego córka Salomea sprzedała całe dobra gen. Franciszkowi Rohlandowi, którego rodzina pochodziła z Inflant lub Kurlandii. Po nim właścicielem był syn Roman, a następnie Paweł Rohland, ostatni przedstawiciel rodu.
Majątek przetrwał w rękach rodziny do 1944, wówczas pałac w Żabiej Woli, z parkiem, zabudowaniami gospodarczymi z 50 ha gruntu otrzymało Liceum Pszczelarskie. Nazwę majątku zmieniono na Pszczelą Wolę.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Park

Park i aleja lipowa z XIX w.

Inne

Rządcówka z 1900 roku-obecnie mieszkania i poczta. Stajnia z 1903 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maria Witt-Michałowska7 lat i 5 miesięcy temu
Rohlandowie to rodzina zasłużona dla Rzeczpospolitej..
50 ha w roku 1945 otrzymała Lubelska Izba Rolnicza która prowadziła tutaj ośrodek kultury pszczelarskiej,w tym roczną szkołę dla dorosłych przeniesioną tutaj z Klementowic i ostatni rok 3-letniego liceum pszczelarskiego-który wymagał praktyki szkolnej .Tutaj także istniał Instytut Pszczelarski z 3wydziałami a naukowcy uczyli licealistów .Instytut ostatecznie umieszczono w Puławach .,Budowano tu także sanatorium jadolecznicze .Wskutek intryg i układów szkołę izby upaństwowiono,instytut przenioesiono a izbę zlikwidowanozaś jej majątek zawłaszczono.Żadne liceum nie dostało pałacu i parku w Żabiej Woli /przemienionej w 1947 r na Pszczelą Wolę .Pałac jest Skarbu Państwa .Tak w przeciwieństwie do ,,legend\" stanowią dokumenty IPN-u.
Maria Witt-Michałowska