Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Lubiąż
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura LubiążMiniatura Lubiąż

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lubiąż
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.2618, 16.4687

Lubiąż

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wołowski
Gmina:Wołów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac opatów, nr rej.: 99 z 3.12.1949 oraz 319 z 18.07.1956

Stan obecny

Znaczenie i zamożność klasztoru malały za czasów pruskich aż do sekularyzacji dóbr w 1810r. Zbiory zgromadzone przez opatów - przepadły .. Klasztor stał się szpitalem , kościół klasztorny - pomocniczy Św. Jakuba został arsenałem , a następnie świątynią ewangelków , w zabudowaniach gospodarczych klasztoru - utworzono stadninę koni . Podczas 2WŚ zlikwidowano szpital - by uruchomić w klasztorze fabrykę zbrojeniową na bazie obozu pracy przymusowej . Pod koniec wojny rabunku pozostałości dzieł sztuki dokonali najpierw Niemcy a nieco później - Rosjanie W 1945r. Klasztor zznów był szpitalem Armii Radzieckiej . Wojska Radzieckie stacjonowały w nim do 1948r. Po wysiedleniu autochtonów i osiedleniu repatriantów zdemontowano część zabudowy Lubiąża dla odbudowy Stolicy . Klasztor już nie stanowił "tłustego kąska" - został przeznaczony na magazyny m.inn. Muzeum Narodowego we Wrocławiu . W 1989r. powstała "Fundacja Lubiąż" której statutowym celem jest przywrócenie dawnej świetności kompleksu . Prace - trwają ! Właścicielem i opiekunem jest "Fundacja Lubiąż" .
.

Historia

Pałac opatów zbudowany w latach 1681-1699. - Należy do pocysterskiego zespołu klasztornego. Po 1945 roku budynki zajęło wojsko sowieckie, dokonując znaczącej dewastacji, zwłaszcza wnętrz. Później zespół klasztorny należał m.in.: do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które wykorzystywało go jako magazyn. Od 1991 roku pałac opatów wraz z resztą założenia należy do Fundacji Lubiąż, której celem statutowym jest przeprowadzenie całkowitej renowacji zabytku. W 2000 roku dzięki staraniom fundacji wymieniono 2,5 ha dachów ponad całym zespołem.

Opis

Budynek dwuskrzydłowy. W północnym skrzydle znajduje się Sala Książęca, zajmuje ona cztery jego ostatnie przęsła. Plafon i obrazy są dziełem Filipa Bentuma, rzeźby Józefa Mangoldta, sztukateria i marmoryzacja Alberta Ignacego Provisore. Sala ma 28,5 m długości, 14,8 m szerokości i 13,4 m wysokości, zajmuje dwie kondygnacje, na których umieszczone są osobne okna. Między oknami zawieszono obrazy. W sali znajduje się empora muzyczna oraz rzeźby, przedstawiające cesarzy: Leopolda I, Józefa I i Karola VI. W sali umieszczono także figury alegoryczne: Siłę (Fortitudo) oraz Stałość (Constantia). Pod emporą stoją także figury: Atlasa, Apollona i Marsjasza. Nad emporą umieszczono personifikację Wiary (Fides). W narożach fasety zaś personifikacje kontynentów pod postaciami kobiecymi.

Park

Park barokowy okalający kompleks w dużej mierze zdewastowany, nie zachowała się ani jedna fontanna. Pozostało wiele oryginalnych rzeźb, zachował się układ ścieżek oraz poszczególne drzewa.

Inne

Zespół klasztorny opactwa Cystersów złożony z: kościoła klasztornego NMP z lat 1307-40, budynku klasztornego, pomocniczego kościoła Św. Jakuba oraz zabudowań gospodarczych.

W/g Rejestru Zabytków w skład kompleksu wchodzi :
- zespół opactwa cysterów, wraz z otoczeniem w zakolu Odry i Brzeźnicy,
nr rej.: A/2755/616/W z 10.05.1988:
- kościół klasztorny pw. NMP, k. XII, 1270-1340, 1649-1715,
nr rej.: A/2756/99 z 3.12.1949 oraz 319 z 18.07.1956
- pałac opatów, 1681-99, 1734-38, nr rej.: 99 z 3.12.1949 oraz 319 z 18.07.1956
- klasztor, 1692-1710, nr rej.: A/2756/99 z 3.12.1949 oraz 319 z 18.07.1956
- kościół pw. św. Jakuba, 0k. 1700, nr rej: A/2757/98 z 3.12.1949
- budynek bramny, 1601, 1710
- szpital klasztorny, pocz. XVIII
- kancelaria klasztorna, pocz. XVIII
- budynek oficjalistów, pocz. XVIII
- budynek rzemieślników, pocz. XVIII
- wozownia, pocz. XVIII
- browar i piekarnia, pocz, XVIII, XIX
- stodoła, k. XIX
- budynek gospodarczy, 1915
- most, pocz. XVI
- tereny ogrodów i cmentarzy

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 12 miesięcy temu
Lubiąż dawne opactwo Cysterskie to cudowne i tajemnicze miejsce na Dolnym Slasku To najwieksze obiekt sakralny na swiecie. dlugosc scian budynku wynosi ponad 200 m .. na terenie opactwa znajduje sie tyle obiektow ze nie sposob opisac to w kilku słowach . .. bywam tam czesto . moge tylko zachecic do odwiedzenie tego miejsca ktore dla wilu jest zupelnie nieznane -a szkoda. w 1992 r obiekty chcial kpic sam M Jackson na park rozrywki ( he he ) .Nna szczescie nie sprzedano mu tego cenne go zabytku dla potomnych . Lubiąz to nie tylko dziedzictow Dolnego slaska ale tez dziedzictow Polskie-piastowskie . To tutaj znajdowaly sie ostanie insygnia wladzy piastow slaskich. Niestety ruskie ( po II wsw.): skaradly JE i wywiozly do ZSRR , zreszta jak wiele cenyych zabytkow. . Polecam do zwidzenia i dwiedzenia opactwa , a sala Książęca i jadalnia mnichów ( reflektarz ) to arcydziela swiatowego dziedzictwa. W budynkach opactwie znajduje sie ponad 300 pomieszczeń , znajduje sie ponad 600 okien .Powierzchnia dachow ma powierzchnie ponad 25 000 m2 ( 2,5 h)
Najpiękniejsze i najcenniejsza pomieszczenia to : sala książęca , reflektarz -jadalnia mnichów , kaplica książęca ...........................................

Karol Barsolis Turysta Kulturowy

wiecej na mojej stronie www.turystakulturowy.pl .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 8 miesięcy temu
Lubiąż ( dawne Opactwo Cystersow) to miejsce w Polsce na DSL ,ktore odwiedzam cyklicznie co roku. Obserwuje zmiany zachodzace w tych obiektach sakralnych . bo warte są zainteresowania . 2 meisiace temu odwiedzilem znowu \"opactwo\" , bylem w salach do ktorych maja wstep tylko nieliczni -nie dla turystow i itp.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy
GREGORIUS ...rok i 9 miesięcy temu
Sciana a raczej fasada, o ktorej mowa ma dokladnie 223 metry dlugosci i jest najdluzsza barokowa fasada w Europie. Posiada ona ponad 600 okien. Klasztor imponuje swym ogromem i potega a dwa ..jak narazie w pelni oderstaurowane pomieszczenia... sala ksiazeca i refektarz klasztorny olsniewaja bogactwem bakorowego stylu. Mysle, ze nawet w samym El Escorial w poblizu Madrytu, ktory jest najwiekszym pocysterskim klasztorem na swiecie "duchy" braci zakonnej moga smialo spogladac z zazdroscia na refektarz w Lubiazu, choc korytarze i wnetrza samego Real Sitio de san Lorenzo de El Escorial kapia bogactwem sztuki i zlotem ( u nich zawsze na to bylo ) to i nasza perelka w mysl slow "oprowadzajacego" bedzie z latami odzyskiwac dawna swietnosc wywolujac coraz wiekszy zachwyt i blask w oczach zwiedzajacych...