Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.919, 23.546

Wojsławice

Województwo:lubelskie
Powiat:chełmski
Gmina:Wojsławice
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Do dziś zachowały się skromne pozostałości murów dwóch izb części południowej oraz relikty baszty. Jeszcze niedawno zaniedbana i opuszczona Wyspa Zamkowa obecnie znajduje się w rękach prywatnych i po zagospodarowaniu pełni funkcję odpłatnych stanowisk wędkarskich, mieści się tutaj również punkt małej gastronomii.
Wstęp w godzinach otwarcia łowiska. (2010)

Historia

Ruiny zamku znajdują się na wyspie niewielkiego stawu, w centrum rozległego majątku dworskiego należącego dzisiaj do zespołu szkół rolniczych. W latach 1976-1977 przeprowadzono badania ruiny, która składała się z nieczytelnych murów oraz fragmentów domu zamkowego. Badania tego miniaturowego założenia zamkowego posiadającego jednak pełny program rezydencji obronnej doprowadziły do postawienia pytania o granicę między pojęciami ?dwór obronny? i ?zamek?.

Zamek został zbudowany około połowy lub tuż po połowie XVI wieku. Fundatorami budowli byli przedstawiciele rodu Wężyków.

Wg J. Augustyniaka budowla była niewielkim założeniem składającym się z murów obwodowych o grubości około 1,7 m, na planie zbliżonym do kwadratu o bokach 20,5 X 23 X 21,7 X 23,4 m. Od strony południowej założenia znajdował się dwu lub trójkondygnacyjny dom mieszkalny posadowiony na planie o wymiarach 8,9 X 23 m. Do dziś zachowała się jego partia przyziemia w postaci murów dwu izb o wymiarach 5,5 X 7,5 m, 5,5 X 10 m. Powierzchnia użytkowa domu wynosiła około 200 m2. W części północnej założenia znajdował się dziedziniec wewnętrzny o wymiarach 10 X 20 m. Od strony wschodniej znajdowała się brama wraz z furtą dla pieszych. W północno-wschodnim narożniku założenia znajdowała się baszta posadowiona na planie półkola o średnicy 6 m. Mury obwodowe najprawdopodobniej zwieńczone były gankiem oraz blankami. Założenie składające się z dziedzińca, murów obwodowych oraz domu miało niewielką powierzchnię około 490 m2.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Beata Osowiec6 lat i 6 miesięcy temu
Opis zamku itd jest opisem zamku w Wojsławicach w woj. łódzkim.
W internecie znalazłam takie oto opracowanie:
Zamek usytuowany był w odległości ok. pół kilometra na południowy wschód od miasta, za dawnym stawem. Z miejscowością łączyła go droga, która po nadaniu praw miejskich zyskała nazwę ulicy Zamkowej. Budowla ulokowana była na wzniesieniu ok. 15 m nad poziomem łąk, na kwadratowym płaskowyżu o wymiarach 80 x 80 m, nachylonym zboczem o szerokości 40 m w kierunku południowym. Środek płaskowyżu zajmują ruiny zasypane ziemią i zarośniete. Od strony zachodniej odsłonięto fragmenty murów fundamentów i zasypane gruzem wejście do piwnic. Ślady zasypanych ziemią ruin zamku mają kszałt elipsy o wymiarach 25 x 35 m. W zachodniej części usytuowane jest wejście do piwnic. Budynek posiadał kwadratowy dziedziniec otoczony murem obronnym, z większą, podpiwniczoną budowlą w środku. Zamek był najstarszą budowlą w Wojsławicach, po raz pierwszy wzmiankowano go w 1497 roku. Z 1603 roku, z wizytacji biskupiej, pochodzi informacja o istnieniu przy zamku drewnianej kaplicy. Kolejna informacja na temat obiektu pochodzi z 1631 roku, kiedy na zamku będącym wówczas własnością Janusza Tyszkiewicza więziony jest szlachcic Wojciech Niemiera. Budowla istniała jeszcze w 1780 roku (Humbelina Potocka wydała na nim nowe przywileje), a w roku 1786 wzmiankowana była w inwentarzu. Zamek przestał istnieć na przełomie XVIII i XIX wieku.
Beata Osowiec6 lat i 6 miesięcy temu
dane ze strony http://teatrnn.pl/