Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Tarnogóra
zdjęcie J. Laskowska 2009
Miniatura TarnogóraMiniatura TarnogóraMiniatura TarnogóraMiniatura TarnogóraMiniatura TarnogóraMiniatura TarnogóraMiniatura Tarnogóra

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajGrzegorz Chowicki

Tarnogóra

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Izbica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1 poł. XIX w., nr rej.: A/149 z 16.01.1967i z 20.10.1959

Stan obecny

Obecnie mieści się tu zespół szkół ogólnokształcących i zawodowych.

Historia

Pałac wzniesiony w latach 1830-1831 przez generała Józefa Czyżewskiego, ówczesnego właściciela majątku. Powstał na podwalinach XVI wiecznego dworu Tarnowskich.
Kolejnym właścicielem pałacu była rodzina Smorczewskich mieszkających w Tarnogórze aż do 1945 r. W 1946 r. powstało tu Samorządowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Gminnej Rady Narodowej.

Opis

Pałac zwrócony jest frontem na północ, z wejściem ocienionym kolumnami toskańskimi zwieńczonymi trójkątnym frontonem. Budowę pałacu zakończono w 1840 r., taka też data widnieje nad frontonem. Budowla na planie prostokąta, z tyłu znajduje się taras, a przy południowo-zachodnim narożniku wieża. Nakryty został blaszanym czterospadowym dachem ze świetlikami. Całość stanowi bardzo harmonijny widok i pięknie prezentuje się na tle parkowych drzew i krzewów.
Równie ciekawe jest wnętrze pałacu z wzorzystymi posadzkami ,które wykonano z różnych gatunków drewna. Sufity w pokojach i w holu wykończone zostały ozdobnymi sztukateriami.Na uwagę zasługuje wystrój samego holu gdzie znajduje się mauretańskie przejście arkadowe ,zakończone drewnianą ,profilowana ramą i dwiema kolumienkami. Prowadzi ono na piętro gdzie znajdowały się pokoje mieszkalne. W holu znajduje się również neorenesansowy kominek z piaskowca, z otworem paleniskowym ujętym hermami o rzeźbionych głowach lwów.
Pałac od 1945 r. służy jako budynek tutejszego liceum ogólnokształcącego.

Park

Park z aleją dojazdową.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.