Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej SztorcTomasz BanachGrzegorz Chowicki

Stryjno

Województwo:lubelskie
Powiat:świdnicki (lubelski)
Gmina:Rybczewice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XVIII, XIX w., nr rej.: A/715 z 6.04.1977

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Dwór zbudowany w 2. poł. XVIII w., przebudowany ok. 1880 roku wg projektu Kornelego Gabrielewskiego. Po 1945 roku szkoła.

Nazwa Stryja pojawia się w dokumentach z 1407 r. Wieś należała do bratanka hetmana Stefana Czarnieckiego, również Stefana. Usytuowany w widłach dwóch rzek; Giełczew i Radomirka. Obiekt wzniesiony w II pol. XVIII w. stylu barokowym. Jego powstanie wiąże z osobą Zygmunta lub Pawła Stryjeńskiego.
Po Stryjeńskich właścicielami byli Adam Leski, Tekla Leska a od 1854 r. Teofil Tatarowicz. Od roku 1879 Aleksander Orsetli. Od r. 1895 Zygmunt Drojecki a nastepnie jego syn Stefan Karol Drojecki. Od r. 1917 własność Leona i Emilii z Piwkow Bojarskich. W 1936 r. wraz z resztówką nabyty na licytacji przez wieś Stryjno z przeznaczeniem na szkołę. Ok. r. 1880 dwór przebudowano i rozbudowano w stylu neobaroku przez architekta Kornela Garbielskiego.
Oficyna, murowana z kamienia i cegły, otynkowana , również pochodzi z drugiej połowy XVIII w. Niegdyś mieszkała tu administracja i panny dworskie, w piwnicach zaś mieściła się pralnia. Murowana stajnia z wozownią wybudowana została z kamienia ok. 1880 r.
W luksusowej stajni wyłożonej kaflami i lustrami stały konie. W parku pochodzącym z drugiej połowy XVIII w. dostrzec można resztki szpalerów grabowych oraz grup starodrzewia. Obecnie właścicielem jest Urząd Gminy w Rybczewicach a użytkownikiem Szkoła Podstawowa w Stryjnie. Podczas powstania Kościuszkowskiego w Stryjnie ukrywał się Franciszek Ksawery Dmochowski-poeta, publicysta, tłumacz.część dużego dworu wyremontowana. W stajni cugowej Straż Pożarna.

Opis

Budynek późnobarokowy, przekształcony w neobarokowy. Częściowo podpiwniczony, parterowy, z poddaszem przerobionym ok. 1880 roku na mieszkalne oraz obszernymi przybudówkami. Wzniesiony na planie prostokąta. Zewnętrzna elewacja przekształcona ok. 1880 roku. Dach łamany, czterospadowy.

Park

Park z XVIII i XIX w. Aleja grabowa i starodrzewie.

Inne

Oficyna z 2. poł. XVIII w. Stajnia i wozownia z 1. poł. XIX w., przebudowana ok. 1880 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.