Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Skomorochy Duże
2015, zdjęcie Grzegorz Chowicki
Miniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy DużeMiniatura Skomorochy Duże

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jakub OrzechowskiGrzegorz Chowicki

Skomorochy Duże

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Grabowiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: A/443 z 4.08.1969

Stan obecny

Własność prywatna.
Budynek w remoncie.

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w. Odbudowany w 1986 roku.
Wieś nad rzeką Czechówką, w obrębie Działów Grabowieckich. Pierwszy raz miejscowość wymieniona jest w roku 1394. Według rejestru poborowego z 1531 roku właścicielem wsi był Skomorowski. W 1684 roku Skomorochy [część] należały do Wojciecha i Zofii z Tomaszewskich Piaseckich.
Wówczas notowano tu dwór drewniany wybudowany w 1 poł. XVII w. Następny dwór wybudowano w Skomorochach Wielkich w 1 poł. XIX wieku. Był to drewniany, parterowy budynek na rzucie prostokąta, o konstrukcji zrębowej, częściowo obudowany cegłą i otynkowany. Budowlę dworską rozebrano w 1918 roku.
W 1907 roku wzniesiono tu duży dwór murowany. Prawdopodobnie wówczas na terenie dworskim wybudowano także kaplicę murowaną . W 2 poł. XIX wieku po Piotrze Swidzińskim tutejszy folwark objął Karol Świdziński (ur. w 1841 r.), który podczas powstania styczniowego był dowódcą oddziału złożonego z 24 konnych żandarmów
Do 1906 roku dobra Skomorochy Duże A i B należały do Stanisławy i Wacława Michała Skomorowskich, po których dziedziczyły dzieci: Zofia Józefa, Janina Michalina i Stanisław Andrzej. Zapewne wkrótce objął je w całości Stanisław Andrzej, bowiem od niego w 1946 roku majątek o powierzchni 389,66 ha przejął Skarb Państwa.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Opis

Budynek drewniano-murowany.

Park

Pozostałości parku.

Inne

Kaplica z pocz. XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.