Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Kwietno
M. E. Wojciechowscy
Miniatura KwietnoMiniatura KwietnoMiniatura KwietnoMiniatura KwietnoMiniatura KwietnoMiniatura Kwietno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekBogdan Adler

Kwietno

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Malczyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 4 ćw. XIX w., nr rej.: 383/W z 31.12.1976

Stan obecny

2017r. Pałac w dobrym stanie, ostatnio wyremontowany. Po 2WŚ – własność Skarbu Państwa , szkoła , obecnie jest własnością Mirosława Bilińskiego (KGHM).
Obiekt otoczony dość szczelnie płotami , parkiem i wyraźnie chroniony przed wstępem i fotografowaniem ...

Historia

Wieś Kwietno po raz pierwszy wymieniona jest w 1335 roku pod nazwą Blumrode. Mniej więcej sto lat później wybudowano kościół, zniszczony później przez wojska napoleońskie, a pod koniec XIX wieku odbudowany z inicjatywy Karola Scheiblera II. To on właśnie jest także twórcą miejscowego pałacu – obecnie perełki ziemi średzkiej.
Karol II Scheibler to syn  jednego z największych przemysłowców XIX wieku o tym samym imieniu – właściciela zakładów włókienniczych w Łodzi. Po wypracowaniu fortuny Karol II (młodszy) udał się za swoją siostrą Emmą - osiadłą wcześniej w Chwalimierzu jako Pani von Kramst , i w pobliskim Kwietnie wzniósł wspaniały pałac w latach 1889-1892 w tak zwanym stylu neorenesansu niderlandzkiego

Opis

Budynek w stylu niderlandzkiego neorenesansu. Obiekt ma urozmaiconą i skomplikowaną bryłę z bogatym kamiennym detalem elewacji, wieloma wieżyczkami, ryzalitami, wykuszami, szczytami i podcieniami. Budynek jest murowany z cegły licówki na planie prostokąta, dwu i trójkondygnacjowy, postawiony na cokole z granitu i podpiwniczony. Od strony wschodniej do pałacu prowadzi podjazd w formie podcienia z balkonem u góry. Schody przy podjeździe flankowane są rzeźbami sfinksów. Dachy wykonane są z blachy ocynkowanej - wcześniej były pokryte łupkiem, a później dachówką, po pożarze w latach 50. XX w. Dawniej wzdłuż kalenicy biegła metalowa, ażurowa balustrada. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit środkowy w trójkondygnacjowym korpusie głównym i ryzality boczne o dwóch kondygnacjach. Ryzalit od strony zachodniej ma podcienie arkadowe i dwubiegowe schody. Po stronie północnej znajduje się wieża z dachem o kształcie ostrosłupa. Po zachodniej stronie pałacu postawiono fontannę na planie czterolistnej koniczyny, która stanowi centralny element gazonu, a na północny-zachód usypano sztuczne wzgórze z grotą i gloriettą na szczycie.

Park

Park krajobrazowy, utworzony w 1892 roku, o powierzchni 31 ha, z dużym stawem, trzema mniejszymi.

Inne

Ruiny grobowca rodziny Scheiblerów.
Grobowiec.
Grota.
Sztuczna ruina.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

W kontekście zakazu fotografowania (podobnie jak stawiania wokół pałacu podwójnych zasieków z drutu kolczastego, na które zdarzyło mi się raz natrafić) chciałbym się podzielić pewnym swoim doświadczeniem. Nie mogąc się oprzeć urodzie pięknie odrestaurowanego pałacu, pomimo napotkania po drodze tabliczek informujących, że jest to teren prywatny, zapukałem do drzwi tego pałacu. Otworzył mi właściciel, który nie tylko pozwolił mi na zrobienie fotografii z zewnątrz ale zaprosił mnie do środka w celu pokazania równie wspaniałych wnętrz. Nie chciałbym wyciągać zbyt daleko idących wniosków ale właścicielem był Niemiec...
GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
Dzis chcialem cos skrobnac na temat palacu Kwietno, gdzie bylem miesiac temu..ale jakos nic mi do glowy nie przychodzi poza smiechem z siebie samego..Niestety nie mialem tyle szczescia ile kolega Daniel, ktoremu wlasciciel jak pisze tu wyzej…udostepnil swe podwoje..Ja zrobilem cos czego prawde mowiac nie znosze ani u innych ani tym bardziej u siebie samego…otoz probowalem na sile zrobic jakies sensowne zdjecie ale przez otoczony siatka jak wiadomo plot nie da sie po prostu zrobic zdjecia…Polazlem jeszcze w glab starego folwarku, ktory znajduje sie na lewo od palacu i jest polozony na malym wzniesieniu ale uchwycilem jedynie wieze…i troche dachu….A smieje sie bo przeciez…nie az tak daleko od Katowic lezy slicznie usytuowany nad duzym jeziorem palac Plawniowice i…..rowniez prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego jak i romantyzmu eklektyzcnego..ma jeszcze bardziej urozmaicona i skomplikowana bryle..przypomina ciut moj ulubiony palac Krowiarki.. a i elewacje udekorowano tu kamiennym detalem jak to mozna wyczytac tu o Kwietnie ale…ten palac w Plawniowicach jest 5 razy wiekszy, posiada przepieknie udekorowane wnetrza..bogata bardzo ekspozycje zwlaszcza porcelane Meissena ( Misnia ), Rosenthal ale i KPM i Hutschenreuther i mozna to wszystko wlacznie z duzym pieknym ogrodem po prostu zwiedzic kupujac najzwyczajniej w swiecie bilet…bez potrzeby liczenia na czyjas laske czy dobry akurat w danym dniu humor wlasciciela…
Krzysztof Woźniak2 lata i 11 miesięcy temu
Najmniej znany z "pałaców" łódzkich potentatów bawełny. Pałac, pałac, pałac... "Samorządny i niezależny", czy jednak powiązany i utrzymywany przez majątek ziemski, z którego dzisiaj (20.04.2021) zostały tylko rozkradane ruiny? Stajnie wyłożone znakomitą glazurą! Ogrom b budynków gospodarczych pracowicie "rozbieranych" na świetną cegłę, resztki żeliwa jeszcze niewydarte ze ścian... Pana Prezesa Na Zamku nie musi to interesować. Wystarczy, że odgrodził się od pospólstwa przysłanianym plandekami płotem z siatki, zwieńczonym drutem kolczastym. Dobrze, że nie pod napięciem. "Chcieliśta kapitalizmu, to go mata!". Po gumnie błotnistym możecie pospacerować :-)