Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Ruskie Piaski
2012, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie PiaskiMiniatura Ruskie Piaski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajMarek KujawaTomek MalikZbigniew Kałwa

Ruskie Piaski

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Nielisz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z pocz. XX w., nr rej.: A/207 z 23.07.1981

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej.

Historia

Pałac z pocz. XX w.
Najstarszymi znanymi właścicielami wsi był ród Suchodolskich, a następnie (od końca XVIII w.) Puchałów. W XIX w. był to majątek ziemski nad rzeką Wieprzem, leżący w gminie Nielisz i parafii Zamość Stary. W 1827 r. było tu 68 domów z 400 mieszkańcami. W tym czasie właścicielem wsi był Tomasz Puchała. We wsi znajdowała się także cerkiew pounicka. W 2. poł. XIX w. wieś często zmieniała właścicieli, którymi byli kolejno: Mannowie, Wydżgowie, Daniszewscy i Józefowiczowie. Do folwarku należała największa w guberni gorzelnia parowa, przerabiająca dziennie 160 korcy kartofli. W latach 1879-80 wartość jej produkcji wynosiła prawie 240 tysięcy srebrnych rubli. Do majątku należały także folwarki: Zamszany i Podstary Zamość; osada Leśniczówka, nomenklatura Rudnica oraz wsie: Nowa Wieś i Wólka Nieliska. Całe dominium posiadało 2562 morgi powierzchni, sam folwark Piaski 908 mórg, w tym 248 m. ziem uprawnych, 136 m. łąk i pastwisk, 65 m. wód i 47 m. nieużytków. W folwarku były 3 budynki murowane i 9 drewnianych; zaprowadzony płodozmian 9-polowy. W 1901 r. majątek nabył Adam Gasztołd Bukraba, który w 1906 r. wybudował obecny pałac, unowocześnił majątek i zmienił kompozycję parku, wzbogacając go o elementy architektury, mostki i korty tenisowe. W 1937 r. dobra odziedziczył jego syn ? Stanisław, major suwalskiego pułku szwolożerów. Po wybuchu wojny wszystko przejęli Niemcy, a po 1945 r. Skarb Państwa Polskiego. Przez lata pałac popadał w ruinę, a w latach 1981-1986 został wyremontowany. Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej.
Źródła:
Wikipedia
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego... W-wa 1880-1902

Opis

Pałac neorenesansowy. Budynek piętrowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta i podpiwniczony, nakryty dachami wielospadowymi. W osi wejściowej akcentowany ryzalitem o arkadowym podcieniu. Dodatkowo budynek urozmaicony jest narożną okrągłą basztą i wieżą z zegarem.

Park

Park z pocz. XX w. o pow. około 14 ha. Do powierzchni tej zaliczamy rosnący tu lasek sosnowy, a łączna ilość drzew wynosi ok. 3000. Wewnątrz znajdowała się sadzawka z mostkiem, miejsce do zabaw, korty tenisowe, a od strony Wieprza tzw. \\\"salon ogrodowy\\\" ozdobiony rabatami i bukszpanem. Wszystko to przez lata uległo zniszczeniu i zarośnięciu. Pomimo tego park posiada czytelną kompozycję przestrzenną. Na uwagę zasługują tu pomnikowe wierzby oraz graby o obwodach w pierśnicy zbliżonych do 2,5 m.

Inne

Gorzelnia z 1906 r. - spalona w 1917 r., odbudowana w 1920 r., rem. w latach 50. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zdzisław Kupczak8 lat i 2 miesiące temu
Mieszkałem w tym pałacu jako dziecko przesiedleńców zza Buga w latach 1944-47.
Wspólnie z innymi rodzinami zajmowaliśmy początkowo jeden z kątów wielkiej sali na I piętrze, rozdzielonej parawanami. Swoją I klasę miałem vis a vis drzwi tej sali.
Jeszcze w 1944 r. otrzymaliśmy narożne, samodzielne pomieszczenie na parterze pałacu, z licznymi pawlaczami i osobnym wejściem.
Podobnie jak reszta rodzin, rodzice trzymali w pobliskich zabudowaniach gospodarczych konia, krowę i świnię.
Penetrowałem wieżę, gdzie były składowane stosy puszek po konserwach, prawdopodobnie
po żołnierzach frontu niemieckiego.
Ojciec znalazł pracę w gorzelni a gdy nadszedł rosyjski front, to spirytus przynoszono wiadrami.
Pałac opuściliśmy w marcu 1947 r. przeprowadzając się pociągiem towarowym do wybranego przez ojca, podczas jego wcześniejszych wypadów na Ziemie Odzyskane, budynku we Wrocławiu.
Zdzisław Kupczak (1938)
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 8 lat i 2 miesiące temu
ciekawy obiekt , ktory ma ciekawa historie .