Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Różanka
Zdjęcie Maciej Sztorc
Miniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura RóżankaMiniatura Różanka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Różanka
Zdjęcie Maciej Sztorc

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej SztorcGrzegorz ChowickiZbigniew Kałwa

Różanka

Województwo:lubelskie
Powiat:włodawski
Gmina:Włodawa (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny z XIX w., nr rej.: A/119/25 z 5.08.1985

Historia

Pałac z XVIII w.
Wzniesiony prawdopodobnie według projektu architekta Józafa Pioli, ukończony w 1716 r. Według legendy był darem cara Piotra Wielkiego za usługi oddane mu przez L. Pocieja. W 1836 r. został zniszczony przez pożar i następnie odbudowany według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego z udziałem architekta Henryka Marconiego i budowniczych Halaburda, Polikowskiego i Zabokrzyckiego.
Ok. 1905 r. został przebudowany przez architekta Stanisława Grochowicza. Po zniszczeniu w czasie I wojny światowej nie odbudowano go i stopniowo został rozebrany. Niektóre fragmenty wystroju architektonicznego i rzeźbiarskiego przeniesiono do pałacu w Adampolu. Zachował się tylko zarys fundamentów oraz kamienna obudowa szkarpy od strony Bugu z dwupoziomowymi tarasami, wysuniętymi w formie półkolistych bastionów.

Park

Park jest pozostałością ogrodu francuskiego z początku XVIII w., przerobionego w pierwszej połowy XIX w. na park angielski, być może według projektu H. Marconiego przez szwajcarskiego ogrodnika Moeklina. Częściowo zachowało się starodrzewie.

Inne

Oficyna z 1896 roku, ruina kordegardy z pocz. XX w., kordegarda z pocz. XX w., budynek administracji dóbr i mieszkania oficjalistów, wieża ciśnień, dom leśniczego, ogrodzenie, stajnia, obora, owczarnia, gorzelnia, magazyn spirytusu, spichlerz z suszarnią chmielu, dom, ruina budynku gospodarczego, wozownia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.