Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Rejowiec
Zdjęcie Maciej Sztorc
Miniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura RejowiecMiniatura Rejowiec

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0912, 23.2907

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej SztorcTomasz WojtkowskiGrzegorz ChowickiTomek Malik

Rejowiec

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Rejowiec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/329 z 30.06.1967

Stan obecny

W pałacu mieścił się Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Obecnie budynek jest remontowany i w przyszłości ma zostać siedzibą urzędu gminy.

Historia

Pałac z 2 ćw. XIX w.

Pałac w Rejowcu wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy Kajetana Osolińskiego (zbudował go z myślą o swojej córce Konstancji). Najstarszą częścią jest część środkowa, stanowi korpus główny, ma plan zbliżony do kwadratu. , posiada piętro i czworoboczną wieżę. Od frontu (północy) posiada czterokolumnowy portyk. W drugiej elewacji w tym miejscu widoczny jest ryzalit sali balowej (są tu 2 pary kolumn toskańskich). W XIX wieku do korpusu głównego dobudowano skośnie ustawione skrzydła z piętrowymi wieżyczkami w narożach.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX wieku.

Inne

Oficyna z XVIII wieku, stajnia, pozostałości stajni, pozostałości obory, wozownia, dom ogrodnika, kuchania, dom pisarza i kowala, 2 domy dla służby, 2 czworaki, dom stelmacha, stolarnia i kuźnia, magazyn zbożowy, tartak, gorzelnia, magazyn gorzelnia, obora, piwnica.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.