Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Kunów
2011, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura KunówMiniatura Kunów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kunów
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthBogdan AdlerJoanna Kwoka

Kunów

Kuhna

Województwo:dolnośląskie
Powiat:zgorzelecki
Gmina:Zgorzelec (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1 poł. XVIII, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1905 z 12.01.1967
Park:nr rej.: 808/J z 4.01.1984

Stan obecny

Obecnie - własność Gminy Zgorzelec

Historia

Pałac został zbudowany prawdopodobnie przez rodzinę von Warnsdorf w II poł. XVI w. Z tego okresu pochodzą zachowane renesansowe portale i dekoracja sgraffitowa na elewacji wieży. W 1660 r. majątek odziedziczyła Helene von Tugendreich, z domu von Warnsdorf. W latach 1764 - 1802 Kunów należał do rodziny von Uechritz. Pałac był przebudowywany w XVIII, i dwukrotnie w XIX w. Ostatnimi właścicielami była rodzina von Magnus. Kaplica pałacowa na nowo zbudowana w 1852 roku przez Martina von Magnusa. Po II wojnie światowej obiekt należał do PGR - u i mieścił biura, magazyny, przedszkole i mieszkania pracowników. Gruntownego remontu przystosowującego obiekt do funkcji wielorodzinnego budynku mieszkalnego dokonano w 1957 r. Obecnie pałac znajduje się w zasobach Gminy Zgorzelec i nadal jest zamieszkiwany przez indywidualnych użytkowników . Nadal publikowana jest oferta sprzedaży obiektu .

Opis

Budowla trójkondygnacjowa, podpiwniczona, wzniesiona na planie prostokąta z ryzalitem w formie wieży na osi w elewacji frontowej. Fasada dwuczęściowa. Korpus główny na planie kwadratu, główne wejście ujęte barokowym portalem z herbami i datą 1824 i symbolem vanitas w tympanonie. Zwieńczenie wieży ażurowe z prześwitami, dwie pary jońskich półkolumn. Z lewej strony przybudówka dwukondygnacjowa ujęta renesansowym portalem. Dekoracja rzeźbiarska portalu to motyw ornamentu okuciowego i wici roślinnej. Niektóre stropy z fasetą mają skromną dekorację stiukową. Zachowały się renesansowe portale i geometryczne dekoracje sgraffitowe na elewacjach wieży. Kaplica pałacowa posiada drewniany strop, malowany i zdobiony snycerką.

Park

Park w stylu angielskim z 2. poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.