Skatalogowanych zabytków: 11248
Zarejestruj się
Miniatura Łańcuchów
2015, zdjęcie Grzegorz Chowicki
Miniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura ŁańcuchówMiniatura Łańcuchów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.2656, 22.9322

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Grzegorz Chowicki

Łańcuchów

Województwo:lubelskie
Powiat:łęczyński
Gmina:Milejów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/594 z 8.05.1972

Stan obecny

Fotografie wykonane we wrześniu 2015 dzięki uprzejmości obecnego właściciela.

Historia

Dwór zbudowany w latach 1903-1904 wg projektu Stanisława Witkiewicza dla Jana Steckiego.
Łańcuchów ma swoje miejsce w historii regionu,a nawet kraju. Najwcześniejsze dane dotyczące jego istnienia pochodzą z XIV w. Przez kilka wieków był własnością rodu Kurpoatwów herbu Szreniawa. Jego przedstawiciele piastowali wiele ważnych funkcji i urzędów na dworach Jagiellonów. Jeden z Kuropatwów, Jaśko wsławił się niegodnym
czynem - razem z innymi \\\"kompanami\\\" napadli na Jasnogórski Klasztor i uszkodzili obraz Madonny (Kuropatwowie byli husytami).
W 1519 roku Stanisław Kuropatwa uzyskał nawet dla Łańcuchowa prawa miejskie. Te plany jednak nie powiodły się i już w XVI wieku Łańcuchów nie jest wymieniany jako miasto.
W następnych wiekach miejscowość kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Należała m.in. do Orzechowskich i Druszkiewiczów.
W połowie XVII w. właścicielami byli Spinkowie, wyznawcy kalwinizmu. Wiedli liczne spory z miejscowym proboszczem Parafii Katolickiej i w 1650 r. posunęli się do aktu spalenia kościoła w Łańcuchowie. Dopiero Stanisław Druszkiewicz, ich następca kosztem 3 00 złotych polskich ufundował drewniany kościół, wyświęcony 12 maja 1679 r.
Druszkiewicz był pułkownikiem wojsk polskich i walczył z królem Janem III pod Wiedniem. Przywiózł z bitwy bogate łupy i jeńców tureckich. Ponoć wielu z nich się tu osiedliło. Pamięć po tym zachowała się w miejscowym nazewnictwie - Łąki Tureckie, Wał Turecki.
W XVIII wieku Łańcuchów znalazł się w rękach rodziny Suffczyńskich.Byli oni posiadaczami majątku do końca XIX w. Oni również zapisali piękną kartę w historii Polski. Jeden z Suffczyńskich walczył u boku Napoleona, inny uczestniczył w Powstaniu Listopadowym. Ciekawą postacią był Juliusz Suffczyński. Miał on ambicje literackie i napisał kilka powieści historycznych, które w połowie XIX wieku cieszyły się sporym powodzeniem. Utrzymywał bardzo bliskie kontakty z Wincentym Polem.
Na początku XX wieku właścicielem wsi został Jan Stecki. Był on zaangażowanym działaczem politycznym, członkiem Narodowej Demokracji. Starał się wprowadzić w miejscowości nowoczesną kulturę rolną, propagował nowe rodzaje upraw. W 1904 roku, w pięknym zakolu Wieprza, na fundamentach dawnego dworu wzniósł pałac, którego projektantem był Stanisław Witkiewicz. Stecki był aktywnym działaczem politycznym, członkiem Narodowej Demokracji. Wybierany był do Rosyjskiej Dumy, w późniejszych czasach zrzekł się jednak tego mandatu.
W czasie wojny sytuacja Łańcuchowa była bardzo cieżka. Wieś obciążona była ciężarami i kontrybucjami. Zginęli dwaj synowie Jana Steckiego - Stanisław i Adam.
Po II wojnie światowej, zgodnie z ówczesnymi przemianami wieś zmieniła charakter, a w pałacu Steckich początkowo był ośrodek pracy twórczej dla artystów, a w latach 60-tych i 70-tych - szpital. W latach 90-tych pałac zwrócony został prawnym właścicielom; nie byli oni w stanie sprostać potrzebom odnowienia posesji. Posiadłość została sprzedana w nowym właścicielom, którzy starają się oddać zespołowi pałacowo-parkowemu dawny blask.

tekst: Dino Raptor 2011

Opis

Budynek murowany w stylu zakopiańskim.

Park

Ogród zaprojektowany przez S. Celichowskiego, potem przekształcono go na park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Chowicki6 lat i 4 miesiące temu
Więcej zdjęć: https://plus.google.com/photos/114936415613559769764/albums/6200776351285157185
W pałacu był szpital dlatego,że Lekarz Zenobiusz Jasiński h.Topór trafił tam przypadkiem,zachwycił się zabytkiem i postanowił go uratować przed dewastacją .W czasach ,,komuny,, pielęgniarkami były zakonnice.Jego brat Stanisław Jasiński uratował pałac Rohlandów w Żabiej /teraz Pszczelej/Woli a Pani Rohlandowej płacił za dzierżawę mebli pałacowych -bo nie miała z czego zyć .
Maria Witt-Michałowska