Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kryłów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Grzegorz Chowicki

Kryłów

Województwo:lubelskie
Powiat:hrubieszowski
Gmina:Mircze
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku na wyspie, nr rej.: A/370 z 29.1.1960 i z 11.02.1969
Park:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: A/374 z 25.02.1978

Historia

Pozostałości po zamku wznoszą się na sztucznej wyspie na rzece Bug. W roku 1978 przeprowadzono sondażowe badania archeologiczne, podczas których nastąpiło wstępne rozpoznanie zabytku.
Zamek został zbudowany z inicjatywy rodziny Tęczyńskich. Rodzina ta w II połowie XV wieku zaczęła gromadzić ziemie w rejonie bełskim i chełmskim. Z lat 1520- 1522 pochodzą dokumenty dotyczące działów między Tęczyńskimi i wymieniające tą obronna rezydencję i ośrodek administracyjny. Możliwe, że bezpośrednim fundatorem warowni był Mikołaj Tęczyński- wojewoda bełski (1494-1496) i ruski (1497). W roku 1546 zamek przeszedł posiadanie rodziny Ostrorogów.
Pod koniec XVII właścicielem miejscowych dóbr został Maciej Radziejowski. W latach późniejszych rezydencja wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, właścicielami byli między innymi: Prażmowscy, Jeżewscy, Chrzanowscy, Horodyscy. Rodowodem zamek sięga już wczesnego średniowiecza- najpierw wznosiła się na wyspie drewniana osada.
Podczas prac wykopaliskowych w centralnym rejonie majdanu odnaleziono pozostałości spalonej budowli. W następnej fazie powstały murowane budowle, z których do naszych czasów zachowały się tylko resztki muru obwodowego posadowionego na planie trójkąta. Założenie zamkowe wyposażone było w narożne basteje.
Do dziś zachowały się resztki północnej bastei budowanej z kamieni i cegły. Pierwotnie basteja mogła się gać trzech kondygnacji. Dziś zachowały się dwie z widocznymi strzelnicami.

Inne

Dziś po zamku zostały na wyspie (a właściwie półwyspie, bo wyspę z lądem łączy potężny wał przy okazji rozwiązujący kwestię granicy między Polską a Ukrainą, dzięki któremu bardzo łatwo można dostać się do ruin ale można to także zrobić mostem) jedynie ruiny wielkiego bastionu.
Niestety z roku na rok ruiny pod wpływem ciężaru i podmywaniu wyspy przez Bug coraz bardziej osiadają w ziemi, tak, że już dziś dostanie się do lochów jest znacznie utrudnione.
Zimą 2006/2007 jeden z mieszkańców Kryłowa podjął szaloną inicjatywę i oczyścił zamek z zarośli.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Hieronim Radziejowski8 lat i 3 miesiące temu
Wyspa w Kryłowie, na której znajdują się ruiny zamu jest naturalna, a nie sztuczna. W żadnych źródłach nie ma informacj, by w średniowieczu znajdowała się tutaj drewniana osada. Tęczyńscy gromadzili dobra w ziemi chełmskiej i bełskiej, a nie w rejonie chełmskim i bełskim. Dobra Kryłów z zamkiem stały się własnością Hieronima Radziejowskiego w 1642 roku, a nie stały się własnościa Radziejowskich pod koniec konic XVII wieku. Nie było wśrod włascicieli Kryłowa żadnego Macieja Radziejowskiego. To co zachowało się do dzisiaj to bastion, a nie basteja, zbudowana z cegły, a nie z cegły i kamienia. Nie rozwiązywano też żadnego sporu granicznego z Ukrainą o przynależność wyspy, bo takiego sporu nigdy nie było.