Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Krupe
zdjęcie J. Laskowska 2009
Miniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura KrupeMiniatura Krupe

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMarek WysokińskiTomek MalikGrzegorz Chowicki

Krupe

Województwo:lubelskie
Powiat:krasnostawski
Gmina:Krasnystaw (wiejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: A/309 z 24.05.1956, z 7.04.1967 i z 26.03.1991:

Historia

Pozostałości bastejowego zamku wznoszą się w południowo zachodnim krańcu doliny zalewowej niewielkiego dopływu Wieprza. Ruiny stanowiły przedmiot badań w latach 60 tych XX wieku przeprowadzonych przez T. Augustynka i M. Supryn. Historia warowni została natomiast opracowana przez M. Kurzątkowskiego. Miejscowość w czasach średniowiecza stanowiła centrum ziem należących do Krupskich herbu Korczak, piastujących ważne urzędy w województwach chełmskim i bełskim. Relikty pierwotnego zamku nie zostały do dziś odnalezione. Istniejące dziś relikty pochodzą z obronnej rezydencji wystawionej w IV ćwierci XVI wieku przez Pawła Orzechowskiego herbu Rogala- wojskiego krasnostawskiego i podkomorzego chełmskiego (1588-1612). W latach 1604-08 rezydencja została rozbudowana lecz w połowie tego samego wieku w wyniku zniszczeń wojennych popadła w ruinę. Z roku 1665 pochodzi inwentarz majętności krupskiej, w którym odnotowano jedynie dwa pomieszczenia zdatne do zamieszkania. Czytamy: ?Reszta zaś pokojów murowanych ze szczętem są zrujnowane, i wszystkie mury wokoło tego zamku stojące w wielkiej ruinie już podupadły?. W latach późniejszych zamek został odbudowany tak, że często zmieniał właścicieli. Pod koniec XVIII wieku znów jednak nie spełniał wymogów swych właścicieli i ci przenieśli się do zbudowanego opodal dworu. Ostateczną zagładę zamkowi przyniosły działania wojenne w 1915 i 1944 roku.
Założenie składało się z dwóch członów: zamku właściwego i oddzielonego od niego przedzamcza. Całość otoczona była spójna fortyfikacją w formie muru obwodowego flankowanego narożnymi bastejami oraz fosą. Wewnątrz założenia umieszczone były dwa domy ustawione do siebie pod kątem prostym. Najpierw powstało skrzydło północno zachodnie, na lata 1604-08 datuje się budowę drugiego skrzydła. W kurtynie północno wschodniej umieszczono wjazd główny na dziedziniec. Graniaste basteje budowane były z kamienia i obłożone cegłą, posiadały trzy kondygnacje. W kurtynie północno wschodniej zlokalizowano wjazd na podzamcze, które pełniło funkcję zaplecza gospodarczego.

Opis

Cechą charakterystyczną zamku są szkarpy wspierające mury od wewnętrznej (!) strony.

Inne

Fortyfikacje, ziem.-mur., XVI-XVII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.