Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kotlice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Grzegorz Chowickiandrzej franczak

Kotlice

Województwo:lubelskie
Powiat:zamojski
Gmina:Miączyn
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dawniej była szkoła. Dziś budynek opuszczony. Niszczeje.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 2 poł. XVIII wieku, kiedy to we wsi istniał dwór.
W 1944 roku całość dóbr Rulikowskich herbu Korab przejął Skarb Państwa na rzecz reformy rolnej. Kaplica grobowa Rulikowskich z 1910 roku stoi na cmentarzu w Dubie. Wszystkie zabudowania dworskie z wyjątkiem dworu zostały rozebrane.
W budynku dworskim początkowo mieściły się mieszkania prywatne, poczta a później Urząd Gromadzkiej Rady Narodowej (ówczesny podział na gromady) Kotlice.
W 1955 roku we wsi utworzono szkołę, która mieściła się w dawnym dworze po wyprowadzeniu się Urzędu Gromadzkiej Rady Narodowej. Szkoła prowadziła naukę do 1989 roku. Obecnie budynek dworski stoi pusty i bardzo szybko ulega dewastacji

Opis

Nie pamiętam roku wyprowadzenia się Urzędu GRN ale gdy zacząłem uczęszczać w 1965r. do 2 klasy tejże szkoły to z głównego wejścia po prawej stronie był urząd a w lewo korytarzem po lewej była poczta.Sal lekcyjnych wtedy było 3 tj.
1.prosto z głównego wejścia 2.wejście było z sali 1 po prawej stronie.3.korytarzem w lewo po prawej stronie.Widoczne okno u góry po prawej stronie to okno gabinetu kierownika szkoły.Po lewej stronie budynku była studnia a kibel po prawej za tym durzym drzewem.W 5 klasie zastał mnie nowy program nauczania ,zmieniły się książki i już wiedzieliśmy że urodzeni przed 1 lipca ukończą sp.7 klasową a pozostali 8 klasową.Ja byłem w tej 2 częścii w 1967 ukończyliśmy podstawówkę
Andrzej Franczak

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Chowicki9 lat i 4 miesiące temu
http://youtu.be/6YvINK1UUJ8
Michał Mikołajewski9 lat i 4 miesiące temu
Świetne zdjęcie archiwalne szkoda że nic nikt z tym budynkiem nie robi .
Grzegorz Chowicki8 lat i 12 miesięcy temu
Zapraszam na obejrzenie stanu obecnego dworu w Kotlicach https://www.youtube.com/watch?v=VNzlbPrb_JI
Marek Kujawa6 lat i 9 miesięcy temu
Zamiast sprostowań proszę poprawić opis i z głowy. Ma pan takie same możliwości jak każdy inny. Opisy edytujemy za pomocą opcji "zasugeruj zmiany". .